New York - også kaldet The Big Apple
New York er uden sammenligning én af verdens mest spændende byer. Hvad enten du rejser til New York for første gang eller det er et kært gensyn, så venter der en perlerække af skønne oplevelser i byen der aldrig sover. På denne rejse bor du i hjertet af New York, på Manhattan West Side i det historiske kvarter Hells Kitchen. Kendt for attraktioner som Times Square, Central Park, modedistriktet, det nye kvarter Hudson Yards og Broadway.
Vi har inkluderet en spændende byrundtur over tre dage, hvor du både oplever alt det bedste i det sydlige Manhattan og også alle de kendte seværdigheder i Midtown som f.eks. 5th Avenue og Empire State Building. Hvor du end færdes i New York, virker det hele bekendt fra utallige film. Glæd dig til tårnhøje skyskrabere, gule taxaer, spændende museer og fordelagtig shopping - New York har det hele.
8 dages krydstogt til Bahamas
Efter tre nætter i New York går vi om bord på det imponerende skib Symphony of the Seas fra Royal Caribbean. Forude venter et skønt og afslappende 8 dages krydstogt til Bahamas. Det elegante skib hører til blandt verdens mest imponerende krydstogtskibe og komforten og udbuddet af underholdning er helt i top. Om bord på skibet kan du slentre i Central Park, slappe af i det caribisk inspirerede pool-område eller nyde en afkølende dukkert i det pool-område, der kun er for voksne. Du kan også se flotte shows, både i skibets teater, vandteater eller imponerende is-shows i skibets skøjtehal.
Skibet er så stort, at der er indrettet forskellige oaser, så uanset om du rejser med familien, veninden, med bridgeklubben eller alene, så er der altid et lækkert sted, der passer præcis til dit temperament og din drømmeferie. Til trods for skibets overdådige indretning så er der en afslappet atmosfære om bord. Maden er veltilberedt og de forskellige restauranters smukke indretning gør hvert måltid til en særlig oplevelse. Skibet ligger til kaj forskellige spændende steder, så du får en perfekt kombination af afslapning, oplevelser og eksotiske strande. Du kan f.eks. opleve Kennedy Space Center i Florida, når skibet ligger til kaj ved Cape Canaveral før den spændende skibsrejse fortsætter til Bahamas.
Bahamas – lige så lækkert som det lyder
Drømmer du om kridhvide sandstrande, svajende palmer og helt krystalklart vand? Så er Bahamas lige noget for dig. Her finder du indbegrebet af Caribien – et rent ferieparadis.
Øgruppen Bahamas består af mere end 3.000 små øer og skær, hvoraf kun 30 af er beboet. Hovedstaden Nassau, byder på spændende og drabelig historie fra tiden, hvor udspekulerede piraterne udnyttede Bahamas fine beliggenhed nær de store skibsruter. Nassau er dog meget mere end pirathistorie. Nassau byder også på skønne huse i glade caribiske farver og i det hele taget et hyggeligt miljø. Men mest af alt så er Bahamas kendt for at have nogle af Caribiens skønneste strande. Du kan vælge at tage med på en kort sejltur til en af de mange omkringliggende øer. Her kan du nyde at dase i det i det lune vand og slappe af under palmernes skygge. Skibet ligger også til kaj ved den ubeboede ø Coco Cay, der er ejet af rederiet Royal Caribbean. Her er der alle muligheder for mange forskellige aktiviteter – eller om du foretrækker dette: blot nyde en dag i Paradis.