Skip to main content

Flyrejse til Schweiz

-
Alpeidyl og verdens smukkeste togture

Schweiz på toppen

Kom med på en tur fyldt med fantastiske udsigter til kilometerhøjde bjerge, charmerende landsbystemning og maleriske ture med tog, skib og kabelbane i det bjergtagende alpeland. Her skal vi bo på et hyggeligt hotel midt i de schweiziske bjerge med tagterrasse, bar og inkluderet halvpension. Derudover har vi hver dag inkluderet frokosten, når vi tager på udflugter til små alpebyer, høje bjergplateauer og til Ballenbergs frilandsmuseum, hvor gårddyr og gamle håndværkstraditioner introducerer os for det landlige Schweiz fra en anden tid.

Oplev Schweiz' fantastiske natur

I disse højder må landevejen ofte vige pladsen for jern- og kabelbaner, og det gør kun turene rundt i omgivelserne endnu mere fascinerende. Glæd dig bl.a. til at forgabe dig i panoramaudsigterne i to og tre kilometers højde fra bjergtoppene Männlichen og Jungfraujoch. Til at beundre det 300 meter høje Staubbach-vandfald og gletsjervandfaldet Trümmelbach. Og til at nyde de bjergtagende landskaber, når vi tager på en afslappende sejlads på den aflange Brienzsø, der er kendt for sin flotte turkisblå farve.

Glæd dig til

  • Ophold med halvpension på charmerende bjerghotel i Grindelwald
  • 4 byrundture med lokalguide og besøg ved bl.a. Staubbach-vandfaldet
  • 6 frokoster, flotte togture og sejlads på Brienz-søen inkluderet i rejsens pris
  • Fantastiske panoramaer fra toppen af bjergene Männlichen og Jungfraujoch

Inkluderet i rejsens pris

  • 5 x morgenmad
  • 5 x frokost (Mürren, Schynige Platte, Männlichen, Jungfraujoch og Bern)
  • 1 x frokost på frilandsmuseet i Ballenberg
  • 5 x middag på Hotel Derby i Grindelwald
  • 1 x gående byrundtur med lokalguide i Mürren
  • 1 x gående byrundtur med lokalguide i Grindelwald
  • 1 x gående byrundtur med lokalguide i Wengen
  • 1 x gående byrundtur med lokalguide i Bern
  • 1 x Entré og rundvisning på frilandmuseet i Ballenberg
  • Besøg ved Staubbach-vandfladet og Trümmelbach-vandfaldet
  • 1 x togtur t/r Grindelwald - Wilderswill - Schynige Platte
  • 1 x togtur t/r Grindelwald - Wengen
  • 1 x bjergbane til Männlichen
  • 1 x togtur t/r Grindelwald - Kleine Scheidegg - Jungfraujoch
  • 1 x Entré til Swiss Alpin Museum
  • 1 x Sejlads på Brienz-søen
  • Bustransport i Schweiz
  • Flybilletter, afgifter og bagage
  • Rejseleder
    Entréer er eksklusive, medmindre andet er nævnt

Dagsprogram

  • Dag 1: Ankomst og udflugt til Mürren

    Straks efter ankomst til Zürich Lufthavn bliver vi mødt af en schweizisk lokalguide, der følger os ud i den ventende bus, der kører os til den første af mange store oplevelser i de schweiziske alper. Målet er bjergbyen Mürren, der med sine klassiske bjælkehytter og fantastiske kig til bjergtinderne på Eiger, Mönch og Jungfrau er det perfekte sted at sige et stort og rungende ”velkommen til de schweiziske alper”.

    Vi spiser frokost på en af de mange restauranter i byen efterfulgt af en hyggelig gåtur i de små gader, der ligesom så mange andre højtbeliggende alpebyer i Schweiz fungerer som skisportssted om vinteren og oase for vandrere, mountainbikere og nysgerrige besøgende som os i sommermånederne.

    Efter gåturen gennem Mürren kører vi ned i Lauterbrunnen-dalen, der, ud over at have fungeret som inspiration for forfatteren Tolkien, da han skrev Ringenes Herre-trilogien, huser et af verdens mest ikoniske og billedskønne vandfald. Såvel Staubbach-vandfaldet som Trümmelbach-vandfaldet ligner vitterligt noget fra en eventyrfortælling om et fiktivt drømmeland, som det vælter ud over stejle klippesider med den grønne Lauterbrunnen-dal i baggrunden. Vi stopper ved vandfaldene og tager os god tid til både at tage billeder og falde i staver, inden vi kører videre til landsbyen Grindelwald. Her tjekker vi ind på Hotel Derby og spiser en fællesmiddag i hotellets restaurant om aftenen.

    Måltider inkluderet denne dag: Frokost på restaurant i Mürren og middag på hotellet i Grindelwald.

  • Dag 2: Togtur til Schynige Platte og byrundtur i Grindelwald

    Efter morgenmaden går vi ned til togstationen i Grindelwald. Her tager vi den 130 år gamle togbane, der kører gennem de schweiziske alpelandskaber til plateauet Schynige Platte. Her skal vi ud på en lille gåtur ad snoede blomsterstier med Brienz-søen til den ene side og bjergtoppene på Eiger, Mönch og Jungfrau til den anden.

    Vi spiser frokost på et lille gasthaus midt i den smukke natur, og efterfølgende tager vi tilbage til Grindelwald, hvor vores lokalguide tager os med på en hyggelig byvandring i vores schweiziske hjemby.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag på hotellet i Grindelwald samt frokost på gasthaus i bjergene.

  • Dag 3: Togtur til Wengen og gondol til toppen af bjerget Männlichen

    I dag skal vi ud på endnu en smuk togtur, når vi efter morgenmaden går den korte tur ned til stationen i Grindelwald. Dagens togtur går med et enkelt stop i Lauterbrunnen til den idylliske alpeby Wengen. Herfra tager vi en gondollift op ad bjerget Männlichen, og går det sidste stykke op til bjergtoppen ad den smukke vandrerute Royal Walk. Vandreruten er ikke specielt krævende, og vi bliver undervejs belønnet med nogle af de smukkeste kig til bjergene Eiger, Mönch og Jungfrau, som vi efterhånden kender ganske godt.

    Vi spiser frokost på en hyggelig restaurant oppe i højderne, og herefter kører vi tilbage Grindelwald ud på eftermiddagen.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag på hotellet i Grindelwald samt frokost på en restaurant på Männlichen.

  • Dag 4: Togtur til toppen af Europa

    I dag skal vi ud på endnu en betagende togtur, når vi kører fra stationen i Grindelwald hele vejen til toppen af bjerget Jungfraujoch i mere end tre kilometers højde. Selvom bjerget langt fra er det højeste i Europa, så har det alligevel fået titlen som Toppen af Europa. Måske fordi udsigten deroppefra er intet mindre end mageløs, og fordi turister fra hele verden valfarter dertil både vinter og sommer for at få det episke vue ud over alperne. Vi spiser frokost og bliver på toppen, indtil alle har taget scenariet ordentligt ind, fået taget billeder og besøgt de udstillinger, der også findes heroppe.

    Ud på eftermiddagen tager vi toget tilbage til Grindelwald, hvor vi spiser fælles middag på hotellet om aftenen.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad, frokost på Jungfraujoch og middag på hotellet i Grindelwald.

  • Dag 5: Udflugt til hovedstaden Bern

    Efter morgenmaden kører vi med bus til Schweiz’ hovedstad Bern, hvor vi tager på en guidet byvandring. Vi skal bl.a. forbi byens imponerende parlamentsbygning, klokketårnet Zytglogge og den UNESCO-fredede middelalderbymidte.

    Vi spiser frokost på en af de hyggelige restauranter i centrum, hvorefter vi besøger byens Swiss Alpine Museum, der har et stort fokus på klimaændringerne og deres effekt på Schweiz' natur. Efter besøget på museet er der tid på egen hånd til at udforske Berns mange højdepunkter, der bl.a. inkluderer nogle af verdens fineste chokoladebutikker.

    Ud på eftermiddagen kører vi med bus tilbage til Grindelwald, hvor vi spiser den sidste fællesmiddag i hotellets restaurant.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag på hotellet i Grindelwald samt frokost på restaurant i Bern.

  • Dag 6: Sejltur på Brienz-søen og hjemrejse

    Efter morgenmaden siger vi farvel til Hotel Derby i Grindelwald og sætter buskursen mod byen Interlaken, der ligger idyllisk mellem søerne Brienz og Thun. Vi tager på en smuk sejltur ud på Brienz-søen og går i land igen i byen Brienz. Herfra kører vi en kort bustur til Hofstetten, hvor vi skal besøge frilandsmuseet Ballenberg, der huser mere end 100 originale, schweiziske bygninger fra forskellige tidsperioder. Musset er også hjem for en række forskellige landbrugsdyr, som vi naturligvis skal sige hej til.

    Vi spiser frokost i museets restaurant, og når også et stop i Luzern inden vi kører til lufthavnen i Zürich og flyver hjem til Danmark efter seks fantastiske dage i gudesmukke Schweiz.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad på hotellet i Grindelwald og frokost på restaurant på Ballenberg Frilandsmuseum.

Hotel

  • Dag 1-6

    Derby Hotel, Grindewald

    Hotel Derby blev opført under navnet Hotel de la Gare i slutningen af det 19. århundrede af den legendariske Kaptajn Gsteiger. Og selvom hotellet dengang ikke havde nutidens modernitet og luksus, så var grundtanken for over 100 år siden den samme som i dag; nemlig at tilbyde besøgende gæster et ophold, som de vil huske tilbage på med glæde lang tid efter, de er rejst hjem.

    I 2012 fejrede Derby Hotel sit 120-års jubilæum, og i dag byder personalet hjerteligt velkommen på det charmerende hotel med en skøn beliggenhed og udsigt til de omkringliggende bjerge. Hotellet har tagterrasse, flere hyggelige barer, loungeområde og en restaurant, som serverer traditionelle schweiziske retter. Værelserne er traditionelt indrettet med bad, toilet, hårtørrer, tv, telefon, minibar, værdiboks og kaffe/te faciliteter. Værelserne mod syd har badekar. Alle værelser er ikke-ryger-værelser.

    BarJa
    HårtørrerJa
    Kaffe/te faciliteter på værelsetJa
    LoungeJa
    MinibarJa
    TagterrasseJa
    TelefonJa
    TVJa
    VærdiboksJa
    Wi-fiJa

Afrejser og bestilling

AfrejseAntal dageAfrejse fraLedige pladserPris
30-06-2025Se afrejsetider 6 dageFly fra Københavns LufthavnMere end 818.998,-Bestil
26-07-2025Se afrejsetider 6 dageFly fra Københavns LufthavnMere end 818.998,-Bestil

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail gislev@gislev-rejser.dk eller på telefon 62 29 12 10.

  • Bus på flyrejser

    På mange rejsemål med fly benytter vi lokale busfirmaer. Bussens indretning og standard kan variere og forekomme lavere end på øvrige rejsemål.

    Der kan ikke forventes toilet i busserne, men vi holder passende pauser undervejs.

    På nogle rejser kan du købe fast plads i bussen, spørg når du bestiller rejsen.

  • Elektricitet i Schweiz

    220 V. Husk adapter.

  • Find et fly

    Har du flyets nummer, kan din familie eller venner følge flyets vej her:
    www.flightradar24.com

  • Flybillet

    Det er meget vigtigt, at du allerede ved bestilling af rejsen oplyser navn, nøjagtigt som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.

    Rejser til Europa
    Ca. 8-10 dage før afrejsen fremsendes informationsbrev. Der sendes ingen flybillet da check-in på de fleste europæiske destinationer foregår med pas. I enkelte tilfælde udleveres flybillet af rejselederen i lufthavnen.

    Rejser til oversøiske rejsemål
    Ca. 8-10 dage før afrejsen fremsendes informationsbrev og e-ticket. I enkelte tilfælde udleveres flybillet af rejselederen i lufthavnen. Det er meget vigtigt, at du allerede ved bestilling af rejsen oplyser navn, nøjagtigt som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.
    Vær opmærksom på at der kræves kopi af dit pas til Gislev Rejser ved bestilling af rejsen. 

  • Forsinkelse

    Krav om erstatning i henhold til EU Forordning 261/2004 skal rettes til luftfartsselskabet. Vi henviser til luftfartsselskabets hjemmeside for kontaktoplysninger.

  • Information om Københavns Lufthavn

    Adresse
    Lufthavnsboulevarden 6
    2770 Kastrup

    Læs mere her: Københavns lufthavn

    Du møder Gislevs rejseleder/repræsentant ude foran "7Eleven", Terminal 2 - Før sikkerhedskontrollen . 

    GÆLDER KUN GÆSTER DER REJSER  DIREKTE FRA KØBENHAVN

  • Medicin på flyrejser

    Pak medicin i håndbagagen. Medicin skal være i original emballage. Hvis du lider af en sygdom, der kan give problemer undervejs, bedes du venligst diskret gøre rejselederen opmærksom herpå. Det er din sikkerhed for, at rejselederen agerer korrekt, hvis du skulle blive utilpas på turen.

    Mange lande kræver dokumentation for, at evt. medbragt receptpligtig medicin er til en selv, og det er derfor vigtigt at sørge for at evt. dokumentation for dette er i orden.

    Tjek evt. https://www.apoteket.dk/sundhed/rejse/guide-pillepas og se om din rejse kræver 'pillepas' og hvordan du bestiller det.

    Rejsende kan også altid kontakte ambassaden, hvis man har brug for at medbringe receptpligtig medicin til rejsen, og er i tvivl om der gælder særlige regler.

    Læs mere på dette link: http://um.dk/da/rejse-og-ophold/rejse-til-udlandet/medicin-paa-rejsen/  eller kontakt egen læge, apotek eller sygehus for yderligere vejledning og hjælp til evt. medicinattest.

  • Mødetid på flyrejser

    Mødetiden på afrejsedagen afhænger af, hvilken lufthavn, du rejser fra:

    København Lufthavn: 2 timer før afrejse. 
    Billund Lufthavn: 2 timer før afrejse.
    Odense Lufthavn – H.C. Andersens Airport: 1,5 timer før afrejse.
    Sønderborg Lufthavn: 1 time før afrejse.
    Esbjerg Lufthavn: 1,5 time før afrejse.
    Aalborg  Lufthavn: 2 timer før afrejse.
    Aarhus  Lufthavn: 2 timer før afrejse.

  • Pas - på flyrejser

    Husk at medbringe gyldigt pas. Bliver dit pas beskadiget eller slidt så meget, at stempler, fotografi eller tekst ikke kan læses, skal du ikke rejse med passet. Har du brug for at rejse, skal du søge nyt pas, inden du rejser. Passet må heller ikke mangle sider eller have sider med skader. Se evt. mere på Udenrigsministeriets hjemmeside her.

    Ved bestilling af rejsen bedes du oplyse dit navn som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.

  • Plads i flyet

    Gislev kan ikke garantere nogen ønsket placering i flyet.

  • Tillæg og entréer

    Enkeltværelse: kr. 1.198 (bestilles med rejsen).
    Dobbeltværelse mod syd: kr. 698 pr. pers.
    Entréer er ekskl., medmindre andet er nævnt.

     

  • Tilskud på flyrejser

    Kør gratis over Storebælt
    Skal du fra Jylland og Fyn til Københavns Lufthavn eller fra Sjælland og videre med fly fra Odense, Billund, Sønderborg, Aarhus og Aalborg, eller med på en busafrejse, der KUN kører fra Fyn og Jylland, så refunderer Gislev din broafgift, når du kører i egen bil. Bemærk: Refundering af broafgift er dog kun gældende, såfremt der ikke er busafrejse fra den pågældende landsdel.

    Transport til nærmeste påstigningssted
    Benytter du offentlig transport i Danmark - tog, bus, færge eller indenrigsfly til nærmeste afrejsested - så refunderer Gislev 50 % af udgiften til tur/retur billetten på 2. klasse (dog højst kr. 400 per person. Udgiften skal overstige kr. 100 per person). Har du købt fly fra Aalborg til København tur/retur til Gislevs specialpris, så ydes ikke anden refusion.

    Efter hjemkomst skal du selv sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. eller pr mail til refusion@gislev-rejser.dk. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer.

    Nat med Rabat
    Nogle flyrejser har meget tidlig mødetid. Gislev har forståelse for dette og tilbyder vores gæster følgende mulighed: Ved planlagt mødetid før kl. 07.00 giver vi kr. 350 per hotelværelse til én overnatning. Gæsterne skal selv bestille hotelværelset og efterfølgende sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer. 

  • Ud- og hjemrejse

    Afrejse den 30. juni - 5. juli 2025
    Mødetid i Københavns Lufthavn kl. 04.40. Afrejse kl. 06.40 og ankomst i Zürich kl. 08.35.
    Hjemrejse fra Zürich kl. 21.35 til København med ankomst kl. 23.20.

    Afrejse den 26. juli – 31. august 2025
    Mødetid i Københavns Lufthavn kl. 04.40. Afrejse kl. 06.40 og ankomst i Zürich kl. 08.35.
    Hjemrejse fra Zürich kl. 21.35 til København med ankomst kl. 23.20.

  • Valuta i Schweiz

    Schweizer Franc. CHF 1 = kr. 6,89.

  • Vegetar/diabetiker - på rejser med fly

    Det er vigtigt, at du informerer Gislev inden afrejse, såfremt du har et specielt behov angående kosten. På denne måde kan vi forberede flyselskab og hoteller i god tid, således at du ikke skal tænke på netop dette under hele rejsen. Det er dog vigtigt at nævne, at vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme dine behov, men at vi ikke kan garantere dette.

  • Vigtigt hvis du rejser med børn under 18 år - flyrejser

    Børn og unge under 18 år, der rejser uden respektive forældre, eksempelvis med bedsteforældre, skal medbringe dokumentation fra barnets forældre. Hent mere information om børn og unge på rejse hos Udenrigsministeriet.

  • Vil du vide mere om din flyrejse?

    Få flere praktiske info om rejsen på: www.gislev-rejser.dk/vaerd-at-vide

  • Ønsker til indkvartering på flyrejser

    Har du specifikke ønsker til dit værelse, eksempelvis etage, separate senge, bo nær medrejsende, skal du oplyse dette ved bestillingen. Vi skal gøre opmærksom på, at vi ikke kan garantere alle ønsker, men vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme ønsker.

Tilmeld dig Gislevs nyhedsmail og vind!
Tilmeld dig Gislevs nyhedsmail og vind!

Få inspiration og bliv opdateret med aktuelle rejsetilbud og nyheder. Hver måned deltager alle modtagere af nyhedsmailen i lodtrækningen om et gavekort à kr. 1000

62 29 12 10Se åbningstider
Luk menu