Skip to main content

Rejse til Nordkap med bus ud og fly hjem

-
En prisvenlig Nordkaprejse med den optimale kombination af bus og fly

Nordkap og De Tusind Søers Land

Hos Gislev har vi over 50 års erfaring med at tilrettelægge rundrejser i Skandinavien, og på denne kombinerede bus- og flyrejse tager vi dig på en flot sommertur til det nordligste nord. Undervejs begiver vi os gennem det sydlige Sverige, gennem den finske vildmark med søer og tætte skove samt på tur til den skandinaviske kronjuvel, Nordkap. Her har vi to overnatninger i Honningsvåg, så du ud over den berømte globus også kan glæde dig til andre spændende oplevelser helt ude på kanten af midnatssolens arktiske rige.

Som på vores andre Nordkap-eventyr står højdepunkterne på denne rundrejse i kø som fyrretræerne i Finlands tætte nåleskove. Vi går på opdagelse i både den svenske og finske hovedstad, mens vi langt fra storbyerne får et fascinerende indblik i samernes kultur samt i livet som havfugl på øgruppen Gjesværstappan. Blandt meget andet skal vi også på maleriske ture gennem blågrønne sølandskaber, opleve fjelde badet i fløjlsblød midnatssol samt på en dejlig sejlads i den fantastiske skærgård mellem Stockholm og Turku.

Rejs med bus ud og fly hjem eller vice versa

På denne rejse kører vi med bus gennem Sydsverige og op gennem Finland til Nordkap, inden vi flyver hjem til Danmark. Du kan også opleve rejsen med oplevelserne i den omvendte rækkefølge – altså med fly på udrejsen og bus på hjemrejsen – med afgang 20.06. Begge rejser inkluderer de samme oplevelser og hoteller.

Glæd dig til

  • En kombineret bus- og flyrejse til det nordligste nord
  • Midnatssol, Nordkap og mange andre nordiske højdepunkter
  • Oplevelser i storbyerne Helsinki og Stockholm
  • Flot rundrejse med oplevelser hver dag
  • Indblik i samernes fascinerende kultur

Inkluderet i rejsens pris

  • 8 x morgenmad
  • 6 x middag på hotel
  • Middag i Nordkaphallen
  • 1 x buffet inkl. drikkevarer på sejlads
  • Samisk-inspireret frokost
  • Samernes fortælling
  • Entré til Nordkaphallen
  • Nordkapcertifikat
  • Udflugter jf. program
  • Flybillet, afgifter og bagage
  • Rejseleder
    Entréer er eksklusive, medmindre andet er nævnt.

Dagsprogram

  • Rejsen er ikke egnet for gangbesværede. Kontakt Gislev Rejser, hvis du er tvivl, om du kan deltage på denne rejse.

  • Dag 1: Afrejse, sejltur til Helsingborg og indlogering i Stockholm

    Vi kører opsamling gennem Danmark, og når alle er med på bussen, byder rejselederen velkommen og fortæller om dagens program. Undervejs holder vi pauser i både Danmark og Sverige, mens vi spiser frokost i løbet af turen gennem vores smukke naboland.

    I bussen kan der under hele rejsen købes drikkelse, og her betales med danske kroner. Vi sejler fra Helsingør til Helsinborg, hvor der på færgen er tid til en behagelig pause. Vi er fremme ved Stockholm hen på aftenen til indkvartering på hotellet.

    Måltider inkluderet denne dag: Middag.

    Afrejse, sejltur til Helsingborg og indlogering i Stockholm
  • Dag 2: Byvandring i Stockholm og aftensejlads til Finland

    Med sin placering midt imellem holme og småøer er bybilledet i Stockholm helt sit eget, og her tager vi på byvandring i den gamle bydel Gamla Stan.

    Bydelen ligger på en ø i hjertet af Stockholm, og her snor de brostensbelagte stræder sig om de farverige, gamle bygninger, der har stået skulder ved skulder i det historiske kvarter siden 1200-tallet. Det er her i Gamla Stan, at flere af Stockholms største seværdigheder befinder sig, og vi kommer bl.a. forbi byens domkirke Storkyrkan, Stortorget og det kongelige palads.

    Der bliver ligeledes tid på egen hånd og måske frister et besøg på et af byens spændende museer som ABBA-museet eller det maritime Vasamusem.

    Først på aftenen går vi ombord på Viking Lines moderne skib. Vi nyder den store buffet ombord mens vi sejler ud mellem skærgårdens klippeskær og øer. Der bliver rig mulighed for at nyde udsigten i den lyse sommeraften på turen mod Finland.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag.

    Byvandring i Stockholm og aftensejlads til Finland
  • Dag 3: Byrundtur i Helsinki, besøg i Porvoo og overnatning i Kouvola

    Vi nyder den dejlige morgenmadsbuffet inden ankomsten til Finlands tidligere hovedstad Turku. Herfra sætter vi kursen mod Helsinki, hvor vi på en byrundtur bl.a. passerer Finlandiahuset, der er tegnet af Alvar Aalto, Uspenski-katedralen, som er den største ortodokse helligdom i det vestlige Europa, og Parlamentet.

    Vi besøger også den kendte Tempelkirke, der er sprængt ind i en solid granitklippe og er et arkitektonisk mesterstykke. Kirken har det fineste dagslys, som skinner ind fra oven gennem de tre meter høje og smalle vinduer, som ligger flot i en cirkel om loftet.

    Fra Helsinki følger vi Kongevejen til Porvoo, som er Finlands andenældste by. En charmerende lille by ved kysten med smukke, pastelfarvede træhuse og brostensbelagte gader. En af de mest ikoniske bygninger i Porvoo er den middelalderlige domkirke, som stammer fra det 15. århundrede. Byen har gennem historien været angrebet af både danskere og russere – og ramt af brand i 1700-tallet, men heldigvis overlevede de smukke røde pakhuse ved floden.

    Overnatning i Kouvola, en gammel jernbaneby på den tidligere vigtige strækning mellem St. Petersburg og Helsinki.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag.

    Byrundtur i Helsinki, besøg i Porvoo og overnatning i Kouvola
  • Dag 4: De tusind søers land

    Vi kører mod det sydøstlige hjørne af Finland og det store søområde Saimaa. Her ser man tydeligt, hvordan istiden formede søerne og højderyggene i denne del af landet. Vi kører ad en smal panoramavej langs en af disse højderygge og med sø på begge sider.

    Derefter tager vi en afstikker til Kerimäki for at se den smukke gule trækirke fra 1840’erne. Det er verdens største trækirke og kan rumme 5.000 mennesker.

    Vi besøger også Savonlinna og dens middelalderfæstning Olavinlinna. Den blev bygget i 1400-tallet af danskerne som forsvarsværk mod øst for Kalmarunionen og er i dag verdens nordligste middelalderfæstning. Savonlinna har et rigt kulturliv, og hvert år i juli bliver slotsgården brugt som scene for internationalt opsatte operaer.

    Vi går en tur igennem den hyggelige bymidte, inden vi fortsætter mod nord og krydser flere søer på vej mod Kuopio, hvor vi overnatter.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag.

    De tusind søers land
  • Dag 5: Panoramaudsigt fra Puijo-tårnet og besøg hos Det Tavse Folk

    Inden vi forlader Kuopio, bliver der mulighed for at nyde panoramaudsigten fra det 75 meter høje Puijo-tårn over byen og landskabet med de mange søer og skove.

    Midt i den finske natur besøger vi desuden kunstprojektet ”Det tavse folk”, hvor du hører historien om det ejendommelige – og lidt uhyggelige – syn af de menneskelignende figurer, vi bliver mødt af på vores vej. Dagens mål er Syöte Nationalpark, hvor vi skal bo i skønne naturomgivelser.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag.

    Panoramaudsigt fra Puijo-tårnet og besøg hos Det Tavse Folk
  • Dag 6: Rovaniemi, Arktikum og over Polarcirklen

    Dejlig panoramatur op gennem Lapland, der trods den sparsomme natur byder på unikke oplevelser med de klare fiskevande og lyse sommernætter. Rovaniemi betragtes som porten til Lapland og er kendt for at ligge på Polarcirklen i Finland og som julemandens hjemsted. Her er det populært at tage et foto med en fod på hver side af Polarcirklen, hvilket vi naturligvis også får lejlighed til.

    Vi besøger Arktikum i Rovaniemi, hvor danske arkitekter har tegnet glaskorridoren, og hvor samernes fascinerende historie præsenteres på enestående vis.

    Nord for Rovaniemi stopper vi ved Polarcirklen 66°32’35, inden vi fortsætter ind i midnatssolens rige. Overnatning i Saariselkä.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag.

    Rovaniemi, Arktikum og over Polarcirklen
  • Dag 7: Samisk frokost i Karasjok, Nordkap og midnatssol

    I dag drager vi på eventyr i samernes land, der prydes af en bemærkelsesværdig natur med søer, tundralandskaber og endeløse skove. Karasjok er i dag hovedstad for samerne i Nordnorge, og her tager vi på et spændende besøg ved Sapmi Park, hvor vi nyder vores frokost i Storgammen på bedste samisk vis. Storgammen er inspireret af de traditionelle samiske gammer, bygget i træ, og du sidder på bløde skind rundt om bålet, mens vi hører om samertraditionerne, fortalt af en af de lokale. En helt unik oplevelse, hvor vi også hører den samerske joik-sang.

    Herefter venter en flot og betagende tur op igennem Nordnorges smukke natur til rejsens absolutte og geografiske højdepunkt, Nordkap. Undervejs kører vi langs den imponerende Porsangerfjord, via Kåfjord og gennem tunnelen til vores hotel i Honningsvåg. Herfra kører vi det sidste stykke gennem et stort set ubeboet område, der nærmest ligner et månelandskab, til selve Nordkapklippen, der rejser sig 300 meter over ishavets overflade.

    Vi spiser en 3-retters middag i Nordkaphallen, og vi har tilrettelagt besøget, så vi også har god tid til at opleve den forunderlige midnatssol.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad, frokost og middag.

    Samisk frokost i Karasjok, Nordkap og midnatssol
  • Dag 8: Fuglefjeldstur og Honningsvåg

    I dag kan du tage med vores rejseleder på fuglefjeldstur fra Gjesvær. Næstefter Nordkapklippen er fuglesafari den største Nordkap-attraktion, og her får du mulighed for at opleve den enestående natur på en sejlads ud til de kendte fuglefjelde.

    Båden sejler fra Gjesvær til naturreservatet Gjesværstappan 15 km vest for Nordkapklippen. Her ankommer du allerede ti minutter efter, at båden har forladt kajen. Udflugten varer ca. to timer, og fra båden kan du observere de fleste af Nordatlantens fuglearter, herunder søpapegøjer. Ombord på båden findes varme dragter, du kan iføre dig, og undervejs har du mulighed for at købe en varm kop kaffe eller te. Gislevs rejseleder orienterer nærmere om turen, og tilmeldingen samt tilkøb sker hos rejselederen på destinationen.

    Hvis ikke du vil med på turen, kan du også nyde dagen på egen hånd i de maleriske omgivelser. Besøg evt. kirken som stammer tilbage fra 1885 og blev brugt som overnatningssted, lagerplads og køkken, da indbyggerne vendte hjem til byen efter 2. Verdenskrig. Du kan også besøge det interessante Nordkapmuseum, tage en tur ned på havnen samt smage de kæmpestore kongekrabber.

    Måltider inkluderet denne dag: Morgenmad og middag.

    Fuglefjeldstur og Honningsvåg
  • Dag 9: Hjemrejse med fly fra Alta

    Vi kører tidligt om morgenen mod lufthavnen i Alta, hvorfra vi flyver via Oslo retur til Billund Lufthavn. Efter ankomst køres alle gæster med bus tilbage til deres opsamlingssted.

Hoteller

  • Dag 1-2

    Scandic Talk, Älvsjö

    Glimrende hotel i Älvsjö i det sydlige Stockholm. Har restaurant, bar, udendørs terrasse samt gode og rummelige værelser med alle moderne faciliteter.

    BarJa
    CykeludlejningJa
    ElevatorJa
    FitnessrumJa
    HårtørrerJa
    KøleskabJa
    RestaurantJa
    SaunaJa
    TVJa
    VærdiboksJa
    Wi-fiJa
  • Dag 2-3

    Viking Glory

    Overnatning ombord på Viking Lines moderne skib, Viking Glory. Ombord kan du nyde god mad og drikke samt underholdning.

  • Dag 3-4

    Original Sokos Hotel Vaakuna, Kouvola

    Skønt hotel i den gamle jernbaneby Kouvola i Finland, der råder over en restaurant, tre saunaer, fitnessrum samt hyggelige værelser med alle moderne fornødenheder.

    AirconditionJa
    ElevatorJa
    FitnessrumJa
    HårtørrerJa
    Kaffe/te faciliteterJa
    KøleskabJa
    RestaurantJa
    SaunaJa
    TVJa
    VærdiboksJa
    Wi-fiJa
  • Dag 4-5

    Original Sokos Hotel Puijonsarvi, Kuopio

    Hotellet ligger i det smukke Kallavesi-søområde tæt på Kuopio centrum.

    AirconditionJa
    FitnessrumJa
    HårtørrerJa
    Kaffe/te faciliteterJa
    MinibarJa
    RestaurantJa
    SaunaJa
    TVJa
    VærdiboksJa
    Wi-fiJa
  • Dag 5-6

    Hotelli Iso-Syöte & Safaris, Syöte

    Helt nyrenoveret hotel. Hotellet ligger smukt placeret på toppen af en bakke, den højeste i området. Fantastisk udsigt. Alle værelser er med tv, hårtørrer og kaffe/te faciliteter.

    HårtørrerJa
    TVJa
    BarJa
    ElevatorJa
    Kaffe/te faciliteterJa
    Wellness områdeJa
    Wi-fiJa
    RestaurantJa
  • Dag 6-7

    Holiday Club, Saariselkä

    Det nordligste spahotel i Europa. Det er beliggende ved Urho Kekkonen National Park, omgivet af de majestætiske fjelde i det nordlige Lapland.

    ElkedelJa
    HårtørrerJa
    Indendørs swimmingpoolMod betaling
    RestaurantJa
    SpaområdeMod betaling
    TVJa
    Wi-fiJa
  • Dag 7-9

    Hotel Scandic Honningsvåg, Honningsvåg

    Centralt i Honnngsvåg, tæt på havnen hvor Hurtigruten lægger til. Hotellet er af ældre dato og er fuldt belagt i højsæsonen, derfor kan travlhed hos personale forekomme.

    BarJa
    ElevatorJa
    RestaurantJa
    TVJa
    Wi-fiJa

Afrejser og bestilling

AfrejseAntal dageAfrejse fraLedige pladserPris
12-06-2025Se afrejsetider 9 dageBus fra Jylland og Fyn Mere end 813.998,-Bestil

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail gislev@gislev-rejser.dk eller på telefon 62 29 12 10.

  • Bagage

    Til busrejsen må du medbringe 1 kuffert på maks. 20 kg og 1 håndbagage på maks. 5 kg.

    På hjemrejsen flyver vi med Norwegian. Du må medbringe 1 x 23 kg indtjekket bagage samt 10 kg håndbagage (Max 55 x 40 x 23cm).

  • Brug af mobiltelefon under busrejsen

    Der henstilles til, at mobiltelefon kun benyttes til korte samtaler. Længere samtaler kan, af hensyn til medrejsende, føres i pauserne.

  • Bus på flyrejser

    På mange rejsemål med fly benytter vi lokale busfirmaer. Bussens indretning og standard kan variere og forekomme lavere end på øvrige rejsemål.

    Der kan ikke forventes toilet i busserne, men vi holder passende pauser undervejs.

    På nogle rejser kan du købe fast plads i bussen, spørg når du bestiller rejsen.

  • Chaufføren

    Gislevs chauffører har mange års erfaring fra Europas veje. Chaufførerne kender busserne ud og ind, så du er sikret en behagelig og sikker rejse i vores komfortable busser.

    Chaufførskifte kan forekomme undervejs på nogle busrejser - oftest i anledning af at køre- hviletidsbestemmelserne skal overholdes.

  • Elektricitet i Norden

    I Sverige, Finland og Norge benytter man følgende strømkilde: 230V AC, 50 Hz. Stikkontakterne er som i Danmark.

    På Færøerne og i Grønland benyttes 220 V. Stikkontakterne er som i Danmark

  • Entréer

    Entréer er eksklusive, med mindre andet er nævnt.

    Diverse entréer 2025 (vejledende priser):

    • Tempelkirken i Helsinki: € 8
    • Middelalderfæstningen Olavinlinna: € 14
    • Puijo-tårnet: € 8
    • Arktikumcenteret: € 13,50
    • Fuglefjeldstur: NOK 850

    Entréudgifter betales i de pågældende landes valuta eller med kreditkort.

  • Find et fly

    Har du flyets nummer, kan din familie eller venner følge flyets vej her:
    www.flightradar24.com

  • Flybillet

    Det er meget vigtigt, at du allerede ved bestilling af rejsen oplyser navn, nøjagtigt som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.

    Rejser til Europa
    Ca. 8-10 dage før afrejsen fremsendes informationsbrev. Der sendes ingen flybillet da check-in på de fleste europæiske destinationer foregår med pas. I enkelte tilfælde udleveres flybillet af rejselederen i lufthavnen.

    Rejser til oversøiske rejsemål
    Ca. 8-10 dage før afrejsen fremsendes informationsbrev og e-ticket. I enkelte tilfælde udleveres flybillet af rejselederen i lufthavnen. Det er meget vigtigt, at du allerede ved bestilling af rejsen oplyser navn, nøjagtigt som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.
    Vær opmærksom på at der kræves kopi af dit pas til Gislev Rejser ved bestilling af rejsen. 

  • Forplejning i bussen

    Der kan købes øl, vand og kaffe i bussen. 

  • Forsinkelse

    Krav om erstatning i henhold til EU Forordning 261/2004 skal rettes til luftfartsselskabet. Vi henviser til luftfartsselskabets hjemmeside for kontaktoplysninger.

  • Fysisk formåen

    Rejsen er ikke egnet for gangbesværede. Kontakt Gislev Rejser, hvis du er tvivl, om du kan deltage på denne rejse.

  • Hjemrejse til Billund Lufthavn

    Vi flyver med Norwegian fra Alta Lufthavn via Oslo til Billund

    Hjemrejse:

    Afrejse Alta kl. 11.55
    Ankomst Oslo kl. 13.55

    Afrejse Oslo kl. 14.55
    Ankomst København kl. 16.05

  • Hoteller

    Ændring af hotel kan forekomme. Eventuelle ændringer vil blive til hotel af samme standard.

  • Information om Billund Lufthavn

    Adresse
    Passagerterminalen 10
    7190 Billund

    Læs mere her: www.bll.dk

    Mødested er ved selv check-in skrankerne A-B (se kort). Her venter rejselederen på dig/jer.


  • Køre- og hviletid

    Alle Gislevs busrejser køres efter gældende køre- og hviletidsbestemmelser - derfor forekommer der på nogle rejser chaufførskift undervejs. Gislev Rejsers holdning er, at reglerne for køre-og hviletider for chauffører er rimelige og at de derfor skal overholdes.

  • Mad og drikke

    Det er vigtigt, at du informerer Gislev inden afrejse, såfremt du har et specielt behov angående kost. På denne måde kan vi forberede hotellerne i god tid, således at du ikke skal tænke på netop dette under hele rejsen. Det er dog vigtigt at nævne, at vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme dine behov, men at vi ikke kan garantere dette for alle hotellerne.

    På denne rejse vil måltiderne være en kombination af fastlagte menuer og buffetanretninger. I vore skandinaviske broderlande må du være forberedt på at fisk ofte indgår i måltiderne

  • Medicin på busrejser

    Pak medicin i håndbagagen. Medicin skal være i original emballage. Hvis du lider af en sygdom, der kan give problemer undervejs, bedes du venligst diskret gøre rejselederen opmærksom herpå. Det er din sikkerhed for, at rejselederen agerer korrekt, hvis du skulle blive utilpas på turen.

    Mange lande kræver dokumentation for, at evt. medbragt receptpligtig medicin er til en selv, og det er derfor vigtigt at sørge for at evt. dokumentation for dette er i orden.

    Tjek evt. https://www.apoteket.dk/sundhed/rejse/guide-pillepas og se om din rejse kræver 'pillepas' og hvordan du bestiller det.

    Rejsende kan også altid kontakte ambassaden, hvis man har brug for at medbringe receptpligtig medicin til rejsen, og er i tvivl om der gælder særlige regler.

    Læs mere på dette link: http://um.dk/da/rejse-og-ophold/rejse-til-udlandet/medicin-paa-rejsen/  eller kontakt egen læge, apotek eller sygehus for yderligere vejledning og hjælp til evt. medicinattest.

  • Medicin på flyrejser

    Pak medicin i håndbagagen. Medicin skal være i original emballage. Hvis du lider af en sygdom, der kan give problemer undervejs, bedes du venligst diskret gøre rejselederen opmærksom herpå. Det er din sikkerhed for, at rejselederen agerer korrekt, hvis du skulle blive utilpas på turen.

    Mange lande kræver dokumentation for, at evt. medbragt receptpligtig medicin er til en selv, og det er derfor vigtigt at sørge for at evt. dokumentation for dette er i orden.

    Tjek evt. https://www.apoteket.dk/sundhed/rejse/guide-pillepas og se om din rejse kræver 'pillepas' og hvordan du bestiller det.

    Rejsende kan også altid kontakte ambassaden, hvis man har brug for at medbringe receptpligtig medicin til rejsen, og er i tvivl om der gælder særlige regler.

    Læs mere på dette link: http://um.dk/da/rejse-og-ophold/rejse-til-udlandet/medicin-paa-rejsen/  eller kontakt egen læge, apotek eller sygehus for yderligere vejledning og hjælp til evt. medicinattest.

  • Mødetid på flyrejser

    Mødetiden på afrejsedagen afhænger af, hvilken lufthavn, du rejser fra:

    København Lufthavn: 2 timer før afrejse. 
    Billund Lufthavn: 2 timer før afrejse.
    Odense Lufthavn – H.C. Andersens Airport: 1,5 timer før afrejse.
    Sønderborg Lufthavn: 1 time før afrejse.
    Esbjerg Lufthavn: 1,5 time før afrejse.
    Aalborg  Lufthavn: 2 timer før afrejse.
    Aarhus  Lufthavn: 2 timer før afrejse.

  • Pas - på busrejser

    Husk at medbringe gyldigt pas.

    Ved bestilling af rejsen bedes du oplyse dit navn som angivet i passet.

  • Pas - på flyrejser

    Husk at medbringe gyldigt pas. Bliver dit pas beskadiget eller slidt så meget, at stempler, fotografi eller tekst ikke kan læses, skal du ikke rejse med passet. Har du brug for at rejse, skal du søge nyt pas, inden du rejser. Passet må heller ikke mangle sider eller have sider med skader. Se evt. mere på Udenrigsministeriets hjemmeside her.

    Ved bestilling af rejsen bedes du oplyse dit navn som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.

  • Plads i flyet

    Gislev kan ikke garantere nogen ønsket placering i flyet.

  • Rejseforsikring - Rejser til Norden

    Når du rejser til de nordiske lande (Finland, Sverige og Norge) er du dækket af Nordisk Konvention. Reglerne giver danskere ret til behandling på samme vilkår som det pågældende lands statsborgere omfattet af den offentlige sygesikring i det selv samme land.

    Vi anbefaler at tegne en rejseforsiking, der dækker sygdom og eventuel hjemtransport. Kontakt Gislev på tlf. 62291210 for priser og nærmere oplysninger.

    HUSK at medbringe det blå sygesikringsbevis.

  • Tillæg

    Enkeltværelse med indvendig kahyt på Viking Line kr. 1.698

    Enkeltværelse med udvendig kahyt på Viking Line kr. 2.298 

    Dobbeltværelse med udvendig kahyt på Viking Line kr. 300 pr. pers. 

  • Tilskud på busrejser fra Fyn og Jylland

    Kør gratis over Storebælt
    Skal du med på en busafrejse, der KUN kører fra Fyn og Jylland, så refunderer Gislev din broafgift, når du kører i egen bil. Bemærk: Refundering af broafgift er dog kun gældende, såfremt der ikke er busafrejse fra den pågældende landsdel.

    Du skal selv sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer.

    Transport til nærmeste påstigningssted
    Benytter du offentlig transport i Danmark - tog, bus eller færge til nærmeste afrejsested - så refunderer Gislev 50 % af udgiften til tur/retur billetten på 2. klasse (dog højst kr. 400 per person. Udgiften skal overstige kr. 100 per person). 

    Du skal selv sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer.

  • Tilskud på flyrejser

    Kør gratis over Storebælt
    Skal du fra Jylland og Fyn til Københavns Lufthavn eller fra Sjælland og videre med fly fra Odense, Billund, Sønderborg, Aarhus og Aalborg, eller med på en busafrejse, der KUN kører fra Fyn og Jylland, så refunderer Gislev din broafgift, når du kører i egen bil. Bemærk: Refundering af broafgift er dog kun gældende, såfremt der ikke er busafrejse fra den pågældende landsdel.

    Transport til nærmeste påstigningssted
    Benytter du offentlig transport i Danmark - tog, bus, færge eller indenrigsfly til nærmeste afrejsested - så refunderer Gislev 50 % af udgiften til tur/retur billetten på 2. klasse (dog højst kr. 400 per person. Udgiften skal overstige kr. 100 per person). Har du købt fly fra Aalborg til København tur/retur til Gislevs specialpris, så ydes ikke anden refusion.

    Efter hjemkomst skal du selv sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. eller pr mail til refusion@gislev-rejser.dk. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer.

    Nat med Rabat
    Nogle flyrejser har meget tidlig mødetid. Gislev har forståelse for dette og tilbyder vores gæster følgende mulighed: Ved planlagt mødetid før kl. 07.00 giver vi kr. 350 per hotelværelse til én overnatning. Gæsterne skal selv bestille hotelværelset og efterfølgende sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer. 

  • Valuta og kreditkort i Finland

    I Finland benyttes EURO. € 1 = ca. kr. 7,50. Det er muligt at betale med VISA og Mastercard i de fleste større butikker, restauranter, caféer, shopping centre, museer og lign.

    Det anbefales at medbringe EURO hjemmefra i små sedler og mønter, til f.eks. småindkøb på markedspladser m.m. Det er muligt at hæve EURO i de fleste bankautomater rundt i landet.

  • Valuta og kreditkort i Norge

    Norske kroner. 1 NOK = pt. ca. 0,63 DKK (06/11 2024).

    Du kan bruge kreditkort de fleste steder, men det er fint at have lidt kontanter med. Kontanter kan du også hæve i automater i de fleste byer, hvor vi overnatter på rejsen.

    OBS: På Svalbard benyttes der kun kreditkort og ingen kontantbetaling.

    Er du på en busrejse, kan du bruge danske kroner til køb af drikkevarer i bussen.

  • Valuta og kreditkort i Sverige

    Svenske kroner. 1 SEK = pt. ca. 0,64 DKK (06/11 2024).

    I Sverige er valutaen svenske kroner (SEK). 
    Kontanter kan hæves i automater i de fleste byer, hvor vi overnatter på rejsen.

  • Vegetar/diabetiker - på rejser med bus

    Det er vigtigt, at du informerer Gislev inden afrejse såfremt du har et specielt behov angående kosten. På denne måde kan vi forberede hotellerne i god tid, således at du ikke skal tænke på netop dette under hele rejsen. Det er dog vigtigt at nævne, at vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme dine behov, men at vi ikke kan garantere dette for alle hotellerne.

  • Vegetar/diabetiker - på rejser med fly

    Det er vigtigt, at du informerer Gislev inden afrejse, såfremt du har et specielt behov angående kosten. På denne måde kan vi forberede flyselskab og hoteller i god tid, således at du ikke skal tænke på netop dette under hele rejsen. Det er dog vigtigt at nævne, at vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme dine behov, men at vi ikke kan garantere dette.

  • Vejr og påklædning

    Klima

    Nordnorge deler breddegrader med Alaska, Grønland og Sibirien, men sammenlignet med disse områder har Nordnorge et noget mildere klima. 

    I Nordnorge kan du opleve midnatssolen fra midten af maj til slutningen af juli. Vejret er varmest fra slutningen af juni til starten af august, hvor temperaturen kan nå op på ca. 20 grader.

    Påklædning

    Vejret kan være omskifteligt fra strålende sol til sågar en lille snebyge. Du behøver ikke overgardere dig med den udendørs påklædning, men let vind og vandtæt beklædning og gode sko anbefales. Støttestrømper til brug i bussen kan også anbefales.

  • Vigtigt hvis du rejser med børn under 18 år - busrejser

    Børn og unge under 18 år, der rejser uden respektive forældre, eksempelvis med bedsteforældre, skal medbringe dokumentation fra barnets forældre. Hent mere information om børn og unge på rejse hos Udenrigsministeriet.

  • Vigtigt hvis du rejser med børn under 18 år - flyrejser

    Børn og unge under 18 år, der rejser uden respektive forældre, eksempelvis med bedsteforældre, skal medbringe dokumentation fra barnets forældre. Hent mere information om børn og unge på rejse hos Udenrigsministeriet.

  • Vil du vide mere om din busrejse?

    Få flere praktiske info på: www.gislev-rejser.dk/vaerd-at-vide

  • Vil du vide mere om din flyrejse?

    Få flere praktiske info om rejsen på: www.gislev-rejser.dk/vaerd-at-vide

  • Ønsker til indkvartering på busrejser

    Har du specifikke ønsker til dit værelse, eksempelvis etage, separate senge, bo nær medrejsende, skal du oplyse dette ved bestillingen. Vi skal gøre opmærksom på at vi ikke kan garantere alle ønsker, men vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme ønsker.

  • Ønsker til indkvartering på flyrejser

    Har du specifikke ønsker til dit værelse, eksempelvis etage, separate senge, bo nær medrejsende, skal du oplyse dette ved bestillingen. Vi skal gøre opmærksom på, at vi ikke kan garantere alle ønsker, men vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme ønsker.

Tilmeld dig Gislevs nyhedsmail og vind!
Tilmeld dig Gislevs nyhedsmail og vind!

Få inspiration og bliv opdateret med aktuelle rejsetilbud og nyheder. Hver måned deltager alle modtagere af nyhedsmailen i lodtrækningen om et gavekort à kr. 1000

62 29 12 10Se åbningstider
Luk menu