Skip to main content

8 dages rejse med fly og bus

-
Flot rejse til Italien - kun med afgang d. 9. oktober

Rom, Amarone og Gardasøen

SÆRTILBUD kr. 10.498 inkl. 4 middage, 3 vinsmagninger og et stort udflugtsprogram.

Spændende sensommerrejse til den italienske hovedstad og det evigt populære rejsemål Gardasøen. I Rom kan du dvæle ved historien samt nyde arkitekturen, storheden og stemningen, der gør byen til en af Europas mest eftertragtede metropoler. Undervejs besøger vi fynske Janne i Toscana, der med stor entusiasme beretter om livet i Italien og om produktionen af de berømte Brunello-vine. Ved Gardasøen venter betagende bjerglandskaber, charmerende byer med små havne og ikke mindst områdets fantastiske vine Amarone og Ripasso. Glæd dig til at nyde den italienske sjæl i de små charmerende byer over et glas velsmagende vin i efterårssolen.

Da udrejsen er med fly, og hjemrejsen er med bus, har du mulighed for at købe vin med hjem. Undervejs kan du nyde landskaberne og det gode fællesskab.

Glæd dig til

  • Alle dagsudflugter og vinsmagninger inkluderet
  • Lokalguide i Rom – og et væld af oplevelser
  • Vinsmagning af Frascati-, Brunello- og Amarone-vine
  • Fly fra Aarhus og Odense på udrejsen og bus retur – oplevelser fra start til slut
  • 3 nætter i Rom og 3 nætter ved Gardasøen
  • Du oplever Gardasøens charmerende byer og smukke landskaber
  • Hjemrejse i moderne dansk bus – god komfort og plads til vinindkøb

Inkluderet i rejsens pris

  • 8 dages kombineret fly- og busrejse
  • 7 x morgenmad
  • 4 x middag
  • Alle dagsudflugter
  • 3 vinsmagninger
  • Lokalguide i Rom
  • Flybillet fra Aahus/Odense til Napoli inkl. afgifter og bagage
  • 4-stjernet dansk bus på hjemrejsen med plads til vinindkøb
  • Rejseleder
    Entréer er eksklusive medmindre andet er nævnt

    Dagsprogram

    • Dag 1: Udrejse med fly til vinsmagning i Italien

      Afrejse fra Aarhus via Odense eller Odense direkte til Napoli. I lufthavnen venter vores italienske bus, der står parat til at køre os nordpå til Rom, hvor vi besøger en vingård i Frascati – Pavens ferieområde.

      Undervejs orienterer rejselederen om ugens program og oplevelser, inden vi ankommer til Rom og vores hotel for de næste tre nætter.

    • Dag 2-3: Roms store attraktioner

      Hele 3 overnatninger i Rom giver et rigtigt godt indtryk af den romerske hovedstad. Gislevs rejseleder har et godt kendskab til byen samt historien, og for at give dig et optimalt rejseudbytte, ledsages vi yderligere af en lokalguide på den ene byrundtur.

      Du oplever store attraktioner såsom Colosseum, Den Spanske Trappe, Trevifontænen og der er også tid til besøg i Peterskirken med Michelangelos fantastiske kuppel.

    • Tilkøb: Oplev aftenstemningen i Rom

      Du får lejlighed til at opleve denne fascinerende storby i aftenbelysning. Romerne lever livet om aftenen på byens piazzaer og i gaderne. Middag på romersk restaurant med underholdning – nyd f.eks. Barberen fra Sevilla. Herefter bustur gennem Rom med den stemningsfulde aftenbelysning. Kr. 375 - inklusive en 3-retters middag.

    • Dag 4: Et godt glas Brunello i Toscanas smukke landskaber - Gardasøen

      Vi forlader Rom og sætter kursen nordpå. Når vi nærmer os Toscana, kører vi ad mindre veje gennem de smukke og bølgende landskaber mod Montalcino.

      Her besøger vi fynske Janne, der byder på et godt glas Brunello og lidt brød med skinke og ost. Medens der skænkes vin op, fortæller Janne passioneret om livet i Italien og om vinproduktionen.

      Efter besøget fortsætter vi med passende pauser til Gardasøen for de næste tre nætter, hvor middagene er inkluderet.

    • Dag 5: Garda, Valpolicella og forførende vine

      Sammen med rejselederen tager vi på en lille spadseretur rundt i Garda, hvor man hurtigt vil føle sig hjemme i de hyggelige, smalle gader. I byens historiske centrum er der rig mulighed for at gå på opdagelse, mens den smukke søpromenade frister med små butikker og caféer samt en fantastisk udsigt over søen.

      Området øst for Gardasøen er et kendt vinområde. ”Val poli cella” betyder ”dalen med de mange kældre”. Her produceres der Amarone-vine og dens lillebror, Ripasso-vinen. Om eftermiddagen besøger vi en lokal vinproducent, hvor du får muligheden for at smage på de liflige dråber. Der er plads i bussen til at købe et par lækre flasker vin med hjem.

      Halvdagsudflugt og vinsmagning inkluderet.

    • Dag 6: Gardasøens skønne byer

      Afslappende udflugt til nogle af perlerne ved Gardasøen. Besøg i den pittoreske by Sirmione, der er ligger smukt på en tange i Gardasøen og er kendt for sine termiske kilder, venetianske huse og den imponerende borg Rocca Scaligera.

      Vi skal også på besøg i den hyggelige vinby Bardolino. Her finder du smukke klassiske villaer, en charmerende havn og en pragtfuld promenade langs søen, hvor du kan nyde den smukke udsigt. I byens charmerende centrum med små stræder og gader finder du hyggelige butikker og caféer.

      Heldagsudflugt inkluderet.

    • Dag 7: Hjemrejse via de smukke Alper

      Vi tager afsked med Gardasøen og kører nordpå gennem naturskønne Østrig. Overnatning i Tyskland.

    • Dag 8: Hjemkomst med bus til Odense

      Vi kører i behageligt tempo til Danmark med forventet ankomst til Odense Lufthavn cirka kl. 20.45 og Aarhus Lufthavn kl. 21.30.

    Hoteller

    • Dag 1-4

      Centralt beliggende hotel i Rom

      Pænt 3-stjernet hotel med central beliggenhed nær hovedstadens attraktioner. Hotelnavn oplyses 8-10 dage før afrejse.

    • Dag 4-7

      Hotel Firenze, Brenzone

      Et charmerende familiedrevet hotel i Brenzone ved Gardasøen, Hotellet er beliggende blot få meter fra søens bred og med skøn udsigt over søen og de omkringliggende bjerge.

      På hotellet findes udendørs swimmingpool, solterrasse med parasoller og liggestole, hvor du kan nyde en afslappende stund.

      Værelserne der alle er med udsigt til søen og balkon, er enkelt og lyst indrettet og i varierende størrelse.

      AirconditionJa
      BarJa
      ElevatorJa
      HårtørrerJa
      RestaurantJa
      TVJa
      Udendørs swimmingpoolJa
      VærdiboksJa
      Wi-fiJa

    AfrejseAntal dageAfrejse fraLedige pladserPris
    09-10-2025Se afrejsetider 8 dageFly fra Århus via OdenseMere end 410.498,-Bestil

    Praktiske oplysninger

    Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail gislev@gislev-rejser.dk eller på telefon 62 29 12 10.

    • Bagage

      Airseven: 15 kg indtjekket bagage samt 5 kg håndbagage.

    • Brug af mobiltelefon under busrejsen

      Der henstilles til, at mobiltelefon kun benyttes til korte samtaler. Længere samtaler kan, af hensyn til medrejsende, føres i pauserne.

    • Bus på flyrejser

      På mange rejsemål med fly benytter vi lokale busfirmaer. Bussens indretning og standard kan variere og forekomme lavere end på øvrige rejsemål.

      Der kan ikke forventes toilet i busserne, men vi holder passende pauser undervejs.

      På nogle rejser kan du købe fast plads i bussen, spørg når du bestiller rejsen.

    • Chaufføren

      Gislevs chauffører har mange års erfaring fra Europas veje. Chaufførerne kender busserne ud og ind, så du er sikret en behagelig og sikker rejse i vores komfortable busser.

      Chaufførskifte kan forekomme undervejs på nogle busrejser - oftest i anledning af at køre- hviletidsbestemmelserne skal overholdes.

    • Drikkepenge på restauranter

      På de fleste restauranter er betjeningen inkluderet. Suppler med 5-10% afhængig af regningens størrelse.

      På nogle restauranter tillægges betjeningen. I så fald skal det fremgå af spisekortets tekst."Sevizio escluso" - efterfulgt af %-satsen som typisk er mellem 15% og 18%. "Pane e coperto" er opdækning og brød, som man mange steder betaler for. Typisk € 1,50 til € 3 per person.

    • Drikkevand i Italien

      Italien har udmærket drikkevand. På hotellet smager det dog ikke altid godt, men det er ikke sundhedsfarligt. Køb evt. kildevand.

    • Elektricitet i Italien

      Strømmen i Italien er på 220V.

      Stikkontakternes udformning kan dog variere; nogle gange passer de til vores stik og andre gange ikke. Det kan derfor være en god idé at medbringe en adapter/rejsestik.

    • Entréer

      Entréer er eksklusive medmindre andet er nævnt.

    • Find et fly

      Har du flyets nummer, kan din familie eller venner følge flyets vej her:
      www.flightradar24.com

    • Flybillet

      Det er meget vigtigt, at du allerede ved bestilling af rejsen oplyser navn, nøjagtigt som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.

      Rejser til Europa
      Ca. 8-10 dage før afrejsen fremsendes informationsbrev. Der sendes ingen flybillet da check-in på de fleste europæiske destinationer foregår med pas. I enkelte tilfælde udleveres flybillet af rejselederen i lufthavnen.

      Rejser til oversøiske rejsemål
      Ca. 8-10 dage før afrejsen fremsendes informationsbrev og e-ticket. I enkelte tilfælde udleveres flybillet af rejselederen i lufthavnen. Det er meget vigtigt, at du allerede ved bestilling af rejsen oplyser navn, nøjagtigt som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.
      Vær opmærksom på at der kræves kopi af dit pas til Gislev Rejser ved bestilling af rejsen. 

    • Forplejning i bussen

      Der kan købes øl, vand og kaffe i bussen. 

    • Forsinkelse

      Krav om erstatning i henhold til EU Forordning 261/2004 skal rettes til luftfartsselskabet. Vi henviser til luftfartsselskabets hjemmeside for kontaktoplysninger.

      Bemærk: Gælder ikke på flyrejser, der ikke er til/fra EU-lande.

    • Fysisk formåen

      Deltagerne bør være opmærksomme på, at flere af seværdighederne kun kan besøges til fods. Rejsen er derfor ikke velegnet for gangbesværede.

    • Information om Odense Lufthavn - H.C. Andersens Airport

      Adresse

      Lufthavnvej 131
      5270 Odense N

      Mødetid og mødested

      Seneste mødetid i Odense Lufthavn fremgår af information der fremsendes ca. 10 dage før afrejse.

      Vigtigt

      Venligst henvend dig til Gislevs repræsentant FØR check-in.

      Parkering

      I Odense Lufthavn er der GRATIS parkering.

      Læs mere om Odense Lufthavn - H.C. Andersens Airport

    • Information om Aarhus Lufthavn

      Adresse

      Ny Lufthavnsvej 24
      8560 Kolind

      Mødetid og mødested

      Seneste mødetid i Aarhus Lufthavn fremgår af information der fremsendes ca. 10 dage før afrejse.

      Læs mere om Aarhus Lufthavn

    • Køre- og hviletid

      Alle Gislevs busrejser køres efter gældende køre- og hviletidsbestemmelser - derfor forekommer der på nogle rejser chaufførskift undervejs. Gislev Rejsers holdning er, at reglerne for køre-og hviletider for chauffører er rimelige og at de derfor skal overholdes.

    • Mad og drikke i Italien

      Caféer
      I Italien har man flere steder 3 forskellige priser på caféerne: Én pris for at nyde en genstand stående ved bardisken, en anden og højere pris for at sidde ned indendørs og en tredje og endnu højere pris for at sidde udenfor, hvor der er servering ved bordene. Prisen på en espresso kan således variere fra € 1 til 4 på samme bar.

      På de fleste restauranter er betjeningen inkluderet. Suppler med 5-10% afhængig af regningens størrelse. På nogle restauranter tillægges betjeningen: I så fald skal det fremgå af spisekortets tekst: Servizio escluso, efterfulgt af %-satsen, typisk 15-18%.

      Pane e coperto er opdækning og brød, som man mange steder betaler for. Typisk €1,50 til €3 pr. person.

      Morgenmad
      I Italien består morgenmad generelt af kaffe og søde kager. Vores hoteller serverer et større udvalg som generelt også består af diverse slags brød, pålæg, æg, yoghurt, juice osv.

      Restauranter
      Udtrykket ”Pizzeria” dækker over mere end blot pizzaer. Der er normalt et fyldigt spisekort. Skal man have en rigtig pizza så vær sikker på, at der er ”forno al legno” – dvs. en stenovn, som fyres op med træ.
      Antipasti: Forretter som f.eks. skinke, bruschetta (ristet brød m/tomat) o.l.
      Primi Piatti: ”Første” hovedretter, hvor man finder pasta- og risretter samt supper.
      Secondi Piatti: "Anden" hovedretter, typisk fisk og kød, der ofte prissættes efter vægt. Der følger ikke meget tilbehør med, da det bestilles separat og kaldes "contorni"
      Contorni: Tilbehør, som oftest serveret til Secondo Piatto/"anden" hovedret  – f.eks. salater, kartofler, bønner etc.
      Formaggio: Ost.
      Dolce: Dessert

      Mange restauranter har tilbud på en menu med 2 eller 3 retter, inkl. en øl el. et glas vin.

    • Medicin på busrejser

      Pak medicin i håndbagagen. Medicin skal være i original emballage. Hvis du lider af en sygdom, der kan give problemer undervejs, bedes du venligst diskret gøre rejselederen opmærksom herpå. Det er din sikkerhed for, at rejselederen agerer korrekt, hvis du skulle blive utilpas på turen.

      Mange lande kræver dokumentation for, at evt. medbragt receptpligtig medicin er til en selv, og det er derfor vigtigt at sørge for at evt. dokumentation for dette er i orden.

      Tjek evt. https://www.apoteket.dk/sundhed/rejse/guide-pillepas og se om din rejse kræver 'pillepas' og hvordan du bestiller det.

      Rejsende kan også altid kontakte ambassaden, hvis man har brug for at medbringe receptpligtig medicin til rejsen, og er i tvivl om der gælder særlige regler.

      Læs mere på dette link: https://um.dk/rejse-og-ophold/foer-rejsen/medicin-og-vaccination eller kontakt egen læge, apotek eller sygehus for yderligere vejledning og hjælp til evt. medicinattest.

    • Medicin på flyrejser

      Pak medicin i håndbagagen. Medicin skal være i original emballage. Hvis du lider af en sygdom, der kan give problemer undervejs, bedes du venligst diskret gøre rejselederen opmærksom herpå. Det er din sikkerhed for, at rejselederen agerer korrekt, hvis du skulle blive utilpas på turen.

      Mange lande kræver dokumentation for, at evt. medbragt receptpligtig medicin er til en selv, og det er derfor vigtigt at sørge for at evt. dokumentation for dette er i orden.

      Tjek evt. https://www.apoteket.dk/sundhed/rejse/hvad-er-et-pillepas og se om din rejse kræver 'pillepas' og hvordan du bestiller det.

      Rejsende kan også altid kontakte ambassaden, hvis man har brug for at medbringe receptpligtig medicin til rejsen, og er i tvivl om der gælder særlige regler.

      Læs mere på dette link: http://um.dk/da/rejse-og-ophold/rejse-til-udlandet/medicin-paa-rejsen/  eller kontakt egen læge, apotek eller sygehus for yderligere vejledning og hjælp til evt. medicinattest.

    • Mødetid på flyrejser

      Mødetiden på afrejsedagen afhænger af, hvilken lufthavn, du rejser fra:

      København Lufthavn: 2 timer før afrejse. 
      Billund Lufthavn: 2 timer før afrejse.
      Odense Lufthavn – H.C. Andersens Airport: 1,5 timer før afrejse.
      Sønderborg Lufthavn: 1 time før afrejse.
      Esbjerg Lufthavn: 1,5 time før afrejse.
      Aalborg  Lufthavn: 2 timer før afrejse.
      Aarhus  Lufthavn: 2 timer før afrejse.

    • Pas - på busrejser

      Husk at medbringe gyldigt pas.

      Ved bestilling af rejsen bedes du oplyse dit navn som angivet i passet.

    • Pas - på flyrejser

      Husk at medbringe gyldigt pas. Bliver dit pas beskadiget eller slidt så meget, at stempler, fotografi eller tekst ikke kan læses, skal du ikke rejse med passet. Har du brug for at rejse, skal du søge nyt pas, inden du rejser. Passet må heller ikke mangle sider eller have sider med skader. 

      Ved bestilling af rejsen bedes du oplyse dit navn som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.

    • Plads i flyet

      Gislev kan ikke garantere nogen ønsket placering i flyet.

    • Tillæg

      Enkeltværelse kr. 1.998.

      Afbestillingsforsikring: 7 % af rejsens pris.

      Fast plads i bussen kr. 230.

      Mad på fly på udrejsen kr. 120.

      Aftenudflugt i Rom kr. 375.

    • Ud- og hjemrejse

      På udrejsen flyver vi fra Aarhus via Odense med Gislevs eget charterfly fra Airseven.
      Hjemrejsen er med bus til hhv. Odense Lufthavn og Aarhus Lufthavn.

      Udrejse
      Afgang fra Aarhus Lufthavn kl. 08:15
      Ankomst Odense Lufthavn kl. 08:45
      Afgang fra Odense Lufthavn kl. 09:30
      Ankomst Napoli lufthavn kl. 12:15

      Fra Napoli kører vi i italiensk bus mod Rom. Den italienske bus ledsager os også under opholdet i Rom.

      Fra Rom kører vi i 4-stjernet dansk bus mod Gardasøen. Den danske bus ledsager os på resten af turen.

      Hjemkomst med bus til Odense Lufthavn ca. kl. 20.45 og Aarhus Lufthavn ca. kl. 21.30.

    • Valuta og betalingskort i Italien

      Euro.

      På mange restauranter kan man kun betale med betalingskort, hvis beløbet er af en vis størrelse, ofte fra € 10 og opefter. Man skal være klar over, at kortet ved betaling tages med til kassen af personalet.

    • Vegetar/diabetiker - på rejser med bus

      Det er vigtigt, at du informerer Gislev inden afrejse såfremt du har et specielt behov angående kosten. På denne måde kan vi forberede hotellerne i god tid, således at du ikke skal tænke på netop dette under hele rejsen. Det er dog vigtigt at nævne, at vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme dine behov, men at vi ikke kan garantere dette for alle hotellerne.

    • Vegetar/diabetiker - på rejser med fly

      Det er vigtigt, at du informerer Gislev inden afrejse, såfremt du har et specielt behov angående kosten. På denne måde kan vi forberede flyselskab og hoteller i god tid, således at du ikke skal tænke på netop dette under hele rejsen. Det er dog vigtigt at nævne, at vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme dine behov, men at vi ikke kan garantere dette.

    • Vigtigt hvis du rejser med børn under 18 år - busrejser

      Børn og unge under 18 år, der rejser uden respektive forældre, eksempelvis med bedsteforældre, skal medbringe dokumentation fra barnets forældre. Hent mere information om børn og unge på rejse hos Udenrigsministeriet

    • Vigtigt hvis du rejser med børn under 18 år - flyrejser

      Børn og unge under 18 år, der rejser uden respektive forældre, eksempelvis med bedsteforældre, skal medbringe dokumentation fra barnets forældre. Hent mere information om børn og unge på rejse hos Udenrigsministeriet

    • Vil du vide mere om din busrejse?

      Få flere praktiske info på: www.gislev-rejser.dk/vaerd-at-vide

    • Vil du vide mere om din flyrejse?

      Få flere praktiske info om rejsen på: www.gislev-rejser.dk/vaerd-at-vide

    • Ønsker til indkvartering på busrejser

      Har du specifikke ønsker til dit værelse, eksempelvis etage, separate senge, bo nær medrejsende, skal du oplyse dette ved bestillingen. Vi skal gøre opmærksom på at vi ikke kan garantere alle ønsker, men vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme ønsker.

    • Ønsker til indkvartering på flyrejser

      Har du specifikke ønsker til dit værelse, eksempelvis etage, separate senge, bo nær medrejsende, skal du oplyse dette ved bestillingen. Vi skal gøre opmærksom på, at vi ikke kan garantere alle ønsker, men vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme ønsker.

    Tilmeld dig Gislevs nyhedsmail og vind!
    Tilmeld dig Gislevs nyhedsmail og vind!

    Få inspiration og bliv opdateret med aktuelle rejsetilbud og nyheder. Hver måned deltager alle modtagere af nyhedsmailen i lodtrækningen om et gavekort à kr. 1000

    62 29 12 10Se åbningstider
    Luk menu