Skip to main content

Rejse til Sydengland med Cornwall og Bath

-
Spændende busrundrejse med dansk rejseleder

Sydengland-Cornwall-Bath

Tag med på en flot rundrejse til det maleriske Sydengland fra Dovers legendariske hvide klinter langs Sydenglands kyst til Lands End.

Blomstrende haver, idylliske vige og charmerende byer

Sydengland byder på en perlerække af smukke oplevelser. Fra Dovers legendariske klinter til Cornwall, indbegrebet af Sydengland med sit næsten subtropiske islæt med palmer i gaderne, idylliske haver, charmerende fiskerlejer og ikke mindst Lands End - Englands vestligste punkt.

Undervejs bor du to nætter i maritime Portsmouth, hvilket giver mulighed for besøg på Isle of Wight og Dronning Victorias sommerbolig, Osborne House.

Med tre nætter i Cornwall er der tid til flotte og spændende oplevelser. Besøg i bl.a. idylliske Trebah Garden, den idylliske kunstnerby St. Ives, og du oplever den vilde natur og buldrende brænding ved Lands End.

Med to nætter centralt i Bath bliver der god tid til at udforske Englands måske smukkeste by med de romerske bad og Pulteney Bridge - Baths svar på Ponte Vecchio i Firenze.

Velkommen til dejlige oplevelser i Sydengland i selskab med vores rutinerede rejseleder.

Glæd dig til

  • Afternoon tea i Falmouth og fascinerende Stonehenge inkluderet
  • Skønne Isle of Wight med Dronning Victorias Osborne House inkluderet
  • Inklusiv alle udflugter og 3 nætter på Falmouth Hotel i Cornwall
  • Darmoorheden, Polperro og centralt hotel i Englands smukkeste by, Bath

Inkluderet i rejsens pris

  • 9 x morgenmad
  • 6 x middag
  • 1 x Afternoon Tea på Falmouth hotel
  • Entré til Osborne House
  • Entre til Stonehenge
  • Udflugt til Isle of Wight
  • Udflugt til Trebah Garden
  • Udflugt til Land's End og St. Ives
  • Byrundtur i Bath
  • Færgebilletter
  • Rejseleder
    Entréer er eksklusive, medmindre andet er nævnt.

Dagsprogram

  • Dag 1: Afrejse fra Danmark

    Gennem Tyskland og frem til overnatning i Holland - så er vi godt på vej og kan allerede næste dag stifte bekendtskab med alle de spændende rejseoplevelser.

  • Dag 2: White Cliffs of Dover og maritime Portsmouth

    Vi kører gennem Frankrig og sejler bekvemt med færgen over Den Engelske kanal til England, hvor de majestætiske White Cliffs of Dover snart dukker frem.

    Flot køretur langs den sydengelske kyst via imponerende Beachy Head ved Eastbourne frem til Portsmouth - Charles Dickens fødeby, hvor du bor to nætter på et centralt beliggende hotel.

  • Dag 3: Maleriske Isle of Wight og egen tid i Portsmouth

    Kort sejltur til Dronning Victorias foretrukne feriemål Isle of Wight. Her besøger vi dronningens feriebolig Osborne House. Oplev de smukke rum, hvor Dronning Victoria og Prins Albert holdt ferie sammen med deres familie. Gå en tur ned til den private strand, hvor dronningens smukke badevogn er udstillet.

    Vi sejler retur til Portsmouth, hvor du får resten af dagen på egen hånd. Måske kunne et besøg i -Spinaker Tower med udsigt ud over hele kysten friste eller, hvis tiden tillader, et besøg i det nyrenoverede D-Dags museum.

    Om aftenen har du mulighed for selv at afprøve det engelske køkken – rejselederen hjælper gerne med gode råd. Entré til Osborne House er inkluderet.

  • Dag 4: Dartmoorheden, Polperro og Falmouth

    Vi forlader Portsmouth og kører med passende pauser mod Falmouth. Undervejs kommer vi på en flot køretur gennem Dartmoorheden til frokostpause på hedens ældste pub. Det siges, at ilden har brændt i pejsen siden 1845. Måske er vi heldige undervejs at se nogen af de små Dartmoor-ponyer, som heden er kendt for.

    Turen fortsætter til stop i idylliske Polperro, hvor fiskerbådene ligger på bunden ved ebbe. Gå en tur gennem de snævre stræder, hvor også sørøvere og smuglere har huseret.

    Sidst på eftermiddagen ankommer vi til Falmouth og vores flot beliggende klassiske hotel for de næste tre nætter.

  • Dag 5: Trebah Garden og Falmouth

    Hyggelig formiddagsudflugt til den eksotiske have Trebah Garden. Dejlig gåtur gennem haven ned til stranden, der blev brugt til udskibning af soldater til D-dagen under 2. Verdenskrig.

    Haven er smuk uanset årstid med en varieret vegetation og endda en lille dam med selveste Loch Ness uhyret.

    Vi er retur i Falmouth først på eftermiddagen, og her får du resten af dagen på egen hånd. Tag evt. en lille sejltur op til Truro, Cornwalls hovedby med en imponerende katedral. Rejselederen er behjælpelig med gode råd og forslag.

  • Dag 6: Land's End, St. Ives og Afternoon Tea

    Denne dag tager vi den næsten eksotiske halvø i nærmere øjesyn med en stor og flot rundtur til det sydligste af Cornwall. Vi kører ud til Land’s End, som er Englands vestligste punkt. Her rejser klipperne sig dramatisk mod den buldrende brænding fra Atlanterhavet.

    Vi besøger og kunstnerbyen St. Ives med gylden sandstrand. Også her ligger fiskerbådene på bunden ved ebbe. I de hyggelige snævre stræder i centrum finder du små gallerier og butikker med kunsthåndværk.

    Når vi kommer retur til Falmouth, står hotellet klar med en klassisk Afternoon Tea med fingersandwiches, scones og clotted cream, kage samt kaffe og te.

    Denne aften er middagen for egen regning.

  • Dag 7: Oplev fascinerende Stonehenge

    Vi forlader Falmouth og kører med passende pauser til besøg i mystiske Stonehenge, som har lavet et flot besøgscenter, der giver dig hele historien om de interessante sten. Små busser kører ud til stenene, så du har mulighed for at se dem i virkeligheden.

    Herfra fortsætter vi til vores hotel centralt i Bath for de næste to nætter.

    Entré til Stonehenge inkluderet.

  • Dag 8: Byrundtur i Bath og tid på egen hånd

    Bath betegnes som Englands smukkeste by, og denne dag bliver der tid til en orienterende bytur med rejselederen. Vi kommer forbi Pulteney Bridge - byens svar på Ponte Vecchio i Firenze og mesterværket Royal Crescent med 30 palæer opført i en halvcirkel og naturligvis de berømte, men også interessante romerske bade.

    Resten af dagen får du til egne oplevelser i denne smukke by. Måske frister en traditionel Cream Tea på caféen Sally Lunn´s, som har til huse i byens ældste hus lige i hjertet af Bath. Denne aften er middagen på egen hånd – rejselederen hjælper gerne med gode forslag.

  • Dag 9: Afrejse fra England til Holland

    Vi forlader Bath og kører med passende pauser til færgen i Dover. Fra Dover sejler vi til Frankrig og ankommer til vores hotel i Holland først på aftenen.

  • Dag 10: Hjemrejse

    Vi fortsætter gennem Tyskland og ankommer til den danske grænse passeres først på aftenen.

Hoteller

  • Dag 2-4

    IBIS Portsmouth Centre

    Centralt beliggende nær gågade og pubber. Mindre badeværelse med toilet og bad. Hårtørrer kan lånes i receptionen.

    Læs mere om IBIS Portsmouth Centre

    HårtørrerJa
    TVJa
    Wi-fiJa
    FitnessrumJa
  • Dag 4-7

    Falmouth Hotel

    Dejligt klassisk hotel beliggende direkte ud til vandet og nær byen. Hotellet råder over indendørs pool og fitness center.

    Hotellet er et godt udgangspunkt for vores udflugter til Trebah Garden og Cornwall med Michaels Mount og Lands End.

    Læs mere om The Falmouth Hotel

    FitnessrumJa
    Indendørs swimmingpoolJa
    TVJa
    Wi-fiJa
  • Dag 7-9

    The Royal Bath Hotel

    Beliggende I centrum af Bath nær de store seværdigheder.

    Læs mere om The Royal Bath Hotel.

Kort

Afrejser og bestilling

AfrejseAntal dageAfrejse fraLedige pladserPris
14-07-2023Se afrejsetider 10 dageBus fra Jylland, Fyn og SjællandRing til os11.498,-
28-07-2023Se afrejsetider 10 dageBus fra Jylland og Fyn511.498,-Bestil
04-08-2023Se afrejsetider 10 dageBus fra Jylland og FynRing til os11.498,-
25-08-2023Se afrejsetider 10 dageBus fra Jylland, Fyn og Sjælland111.498,-Bestil
08-09-2023Se afrejsetider 10 dageBus fra Jylland, Fyn og SjællandRing til os11.498,-

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail gislev@gislev-rejser.dk eller på telefon 62 29 12 10.

  • Brexit og rejser til England

    Der er ingen ændringer i indrejsen til Storbritannien. Du skal medbringe dit pas for at kunne rejse ind i Storbritannien, og passet skal være gyldigt under opholdet.
     

  • Brug af mobiltelefon under busrejsen

    Der henstilles til, at mobiltelefon kun benyttes til korte samtaler. Længere samtaler kan, af hensyn til medrejsende, føres i pauserne.

  • Chaufføren

    Chaufførskifte kan forekomme undervejs på nogle busrejser - oftest i anledning af at køre- hviletidsbestemmelserne skal overholdes.

  • Drikkepenge i England

    Ingen tvang – dog normalt til service- og restaurationspersonale.

  • Elektricitet i England

    240 V - medbring adapter.

  • Entréer

    Følgende entréer er inkluderet:
    Osborne House
    Stonehenge

    Yderligere entréer er eksklusive.

    Vi kan give følgende retningslinjer:
    Entré til Lord Nelsons Victory på Historic Dockyard ca .£ 25,00 pr. person
    Entré til Spinnaker Tower. Portsmouth ca. £ 15,00 pr. person
    Entré til Trebah Garden ca. £ 13,00 pr. person
    Entré til de romerske bade i Bath ca. £ 20,00 pr. person

  • Fast plads i bussen

    Hos Gislev kan du købe fast plads i bussen. Fast plads koster: 0 - 7 dage: Kr. 190, 8 - 16 dage: Kr. 230. Fast plads gælder fra du tager plads i den bus, der skal gennemføre rejsen (For eksempel fra Kolding/Vamdrup).

    Bestiller du din rejse online, kan du selv vælge faste pladser under bestillingen. Du kan også ringe ind og bestille din rejse og lave pladsreservationerne samtidig. Det er chaufføren og rejselederen, der anviser pladsen.
    Bemærk, at reservationen ikke gælder i tilslutningsbusser.

  • Forplejning i bussen

    Der kan købes øl, vand og kaffe i bussen. 

  • Fysisk formåen

    Rejsen er ikke egnet for dårligt gående pga. mange hotelskift og stejle gader i nogen af byerne.

  • Generel information om hotellerne

    På rundrejsen benyttes hoteller af god standard. Hotellerne i England serverer english breakfast som morgenmad. Enten som buffet eller serveret ved bordet. Uensartede værelser kan forekomme men alle værelser er med bad, toilet, tv, telefon og ofte mulighed for at lave en kop kaffe eller te. Alle hoteller har wi-fi.

  • Køre- og hviletid

    Gislevs chauffører har mange års erfaring fra Europas veje. Chaufførerne kender busserne ud og ind, så du er sikret en behagelig og sikker rejse i vores komfortable busser.

    Alle Gislevs busrejser køres efter gældende køre- og hviletidsbestemmelser - derfor forekommer der på nogle rejser chaufførskift undervejs. Gislev Rejsers holdning er, at reglerne for køre-/hviletider for chauffører er rimelige og at de derfor skal overholdes.

  • Medicin på busrejser

    Pak medicin i håndbagagen. Al medicin skal være i original emballage. Medbring gerne recept - er påkrævet ved medicin der indeholder morfin.

    Lider du af en sygdom, der kræver indsprøjtninger f.eks. diabetes, så medbring en engelsksproget erklæring fra lægen. Dette gælder også, hvis du medbringer anden receptpligtig medicin.

    Hvis du lider af en sygdom, der kan give problemer undervejs, bedes du venligst diskret gøre rejselederen opmærksom herpå. Det er din sikkerhed for, at rejselederen agerer korrekt, hvis du skulle blive utilpas på turen.

    Mange lande kræver dokumentation for, at evt. medbragt receptpligtig medicin er til en selv, og det er derfor vigtigt at sørge for at evt. dokumentation for dette er i orden. Rejsende kan altid kontakte ambassaden, hvis man har brug for at medbringe receptpligtig medicin til rejsen, og er i tvivl om der gælder særlige regler.

    Læs evt. mere på dette link: http://um.dk/da/rejse-og-ophold/rejse-til-udlandet/medicin-paa-rejsen/   eller kontakt egen læge, apotek eller sygehus for vejledning og hjælp til evt. medicinattest.

  • Middagen

    Middagene spises enten på hotellet eller nærliggende pub/restaurant.

  • Mulighed for gratis sikret parkering ved Vamdrup

    Med Gislev Rejser kan du stå på bussen i hele landet og du kan vælge imellem rigtig mange byer. Ved en del afrejsebyer er der mulighed for at parkere (enkelte steder mod betaling). Eksempelvis vælger mange gæster at stå på ved Otto Duborg ved grænsen. Afrejsebyer er også hjemkomstbyer. Du kan se en rejses aktuelle afrejsebyer under: "Afgange og priser" / Afrejse fra.

    Start busrejsen lidt senere - kør til sikret parkeringsplads ved Vamdrup

    Gislev gør det nemt for dig. Vi har lejet et stort, indhegnet parkeringsområde, hvor du kan stille din bil, mens du er på busrejse. Vi kører naturligvis fra parkeringsområdet og tilbage igen. Parkeringen er gratis.

    Adresse

    Koldingvej 7
    6580 Vamdrup

    Find vej
    E45, Afkørsel 65 mod Vamdrup. I rundkørsel 1. vej til højre. Derefter 300 meter. Indkørsel til højre ved Dansk Autologik/Gislev Parkering Syd.

     

    Se alle Gislevs Busrejser her

    Læs mere om vores busser her.

    Læs mere om tilskudsordning og refusion her.

  • Overnatningshoteller

    Alle længere rejsemål har overnatning på ud- og hjemrejsen. Gislev benytter kun gode overnatningshoteller.

    Ikke aktuelt på kortere rejsemål.

  • Pas - på busrejser

    Husk at medbringe gyldigt pas.

    Ved bestilling af rejsen bedes du oplyse dit navn som angivet i passet.

  • Tidsforskel i England

    England er en time bag efter Danmark - dvs. når klokken er 13 i Danmark er den 12 i England.

  • Tillæg

    Enkeltværelse kr. 2.798.
    Afbestillingsforsikring kr. 440.

  • Tilskud på busrejser

    Kør gratis over Storebælt
    Skal du med på en busafrejse, der KUN kører fra Fyn og Jylland, så refunderer Gislev din broafgift, når du kører i egen bil. Bemærk: Refundering af broafgift er dog kun gældende, såfremt der ikke er busafrejse fra den pågældende landsdel.

    Du skal selv sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Lombjergevej 1, 5750 Ringe. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer.

    Transport til nærmeste påstigningssted
    Benytter du offentlig transport i Danmark - tog, bus eller færge til nærmeste afrejsested - så refunderer Gislev 50 % af udgiften til tur/retur billetten på 2. klasse (dog højst kr. 400 per person. Udgiften skal overstige kr. 100 per person). 

    Du skal selv sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Lombjergevej 1, 5750 Ringe. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer.

  • Valuta

    I England anvendes engelske pund (£)
    På den øvrige del af rejsen EURO.

  • Vegetar/diabetiker - på rejser med bus

    Det er vigtigt, at du informerer Gislev inden afrejse såfremt du har et specielt behov angående kosten. På denne måde kan vi forberede hotellerne i god tid, således at du ikke skal tænke på netop dette under hele rejsen. Det er dog vigtigt at nævne, at vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme dine behov, men at vi ikke kan garantere dette for alle hotellerne.

  • Vigtigt hvis du rejser med børn under 18 år - busrejser

    Børn og unge under 18 år, der rejser uden respektive forældre, eksempelvis med bedsteforældre, skal medbringe dokumentation fra barnets forældre. Hent mere information om børn og unge på rejse hos Udenrigsministeriet.

  • Vil du vide mere om din busrejse?

    Vil du vide mere?

    Få flere praktiske info på: www.gislev-rejser.dk/vaerd-at-vide

  • Ønsker til indkvartering på busrejser

    Har du specifikke ønsker til dit værelse, eksempelvis etage, separate senge, bo nær medrejsende, skal du oplyse dette ved bestillingen. Vi skal gøre opmærksom på at vi ikke kan garantere alle ønsker, men vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme ønsker.

Tilmeld dig Gislevs nyhedsmail og vind!
Tilmeld dig Gislevs nyhedsmail og vind!

Få inspiration og bliv opdateret med aktuelle rejsetilbud og nyheder. Hver måned deltager alle modtagere af nyhedsmailen i lodtrækningen om et gavekort à kr. 1000

62 29 12 10Se åbningstider
Luk menu