Oplev London i juleklæder

-
Tag på en hyggelig juleferie i verdensbyen

Julestemning i London

Flyv fra Billund til altid fantastiske London, når storbyen i december stråler i sin fineste julepragt.

Vores danske lokalguide tager dig med på en stor byrundtur, hvor du hører London-historierne om magt, intriger og berømte konger og dronninger, mens vi runder mange af byens største og mest berømte seværdigheder som Big Ben, Westminster og Tower of London.

Vi skal også nyde julestemningen i stor stil på en udflugt til Sir Winston Churchills fødehjem, Blenheim Palace, der i december forvandles til et eventyrligt julemekka. Vi ser de smukt dekorerede haller og saloner samt oplever det skønne julemarked, hvor du kan købe fint kunsthåndværk, den engelske udgave af gløgg, brændte mandler og andre julegodter.

Der bliver også god tid pubbesøg og Afternoon Tea på en af de mange caféer, ligesom du på egen hånd kan gå på opdagelse blandt byens mange gratis museer, f.eks. National Gallery ved Trafalgar Square med udsigt til statuen af Lord Nelson eller Science-museet nær hotellet. Derudover er London selvfølgelig også en herlig by at tage på juleshopping i. Vores rejseleder står klar til at hjælpe dig med gode råd og forslag.

Ønsker du at kombinere julen med en stor musicaloplevelse, har vi billetter til ABBAs fortryllende musical Mamma Mia, hvor ikoniske sange som Dancing Queen, Thank you for the Music og selvfølgelig Mamma Mia er en del af repertoiret.

Velkommen til en dejlig decemberrejse til London.

Glæd dig til

  • En stor byrundtur med dansk lokalguide
  • At tage på udflugt til det smukt julepyntede Blenheim Palace
  • God tid på egen hånd til at udforske Londons mange tilbud
  • Mulighed for at se ABBAs berømte musical Mamma Mia
  • En herlig storbyferie i selskab med en erfaren dansk rejseleder

Inkluderet i rejsens pris

  • Fly Billund til London t/r
  • 4 overnatninger i London
  • 4 x engelsk morgenmad
  • Byrundtur i bus og til fods med dansk lokalguide
  • Udflugt og entré til Blenheim Palace dag 3
  • Transfer fra/til lufthavnen
  • Bagage til check-in samt håndbagage
  • Flybilletter og afgifter
  • Dansk rejseleder
    Entréer er eksklusive medmindre andet er nævnt

Dagsprogram

  • Bemærk, at programmet kan forekomme i anden rækkefølge.

    Rejsen er ikke egnet for gangbesværede. Du er velkommen til at kontakte os, hvis du er tvivl, om du kan deltage på denne rejse.

    Bemærk, at fra den 2. april 2025 skal du både medbringe gyldigt pas og en ETA, når du rejser til Storbritannien. Læs mere om anskaffelse af ETA under pas og visum til Storbritannien under praktiske oplysninger.

  • Dag 1: Fly direkte til London

    Velkommen til Swinging London, som med sine mange underholdningstilbud og museer tilbyder et væld af oplevelser. Undervejs fra lufthavnen informerer rejselederen om ugens program, så du er klar til en spændende julestorbyferie i den engelske hovedstad.

    Vi indlogerer os på vores hotel, der ligger i det mondæne Kensington nær Kensington Garden, Kensington High Street med de julepyntede butikker og undergrundsstationen High Street Kensington.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

  • Dag 2: Stor byrundtur med dansk lokalguide

    Sammen med en lokalguide skal vi i dag på en busrundtur i London til verdensbyens store seværdigheder, berømte gader og juledekorerede kvarterer. Undervejs ser du bl.a. berømte Albert Hall, Hyde Park, Piccadilly Circus og St. Paul's Cathedral.

    Mens vi begiver os rundt i byen, kommer vi til at opleve, hvordan gader og butikker er pyntet smukt op til jul med tusinder af glitrende julelys, og især er belysningen på Regent Street samt på modebutikkerne på New Bond Street enormt smuk.

    Der bliver mulighed for på egen hånd at besøge Tower of London med de berømte kronjuveler. Vi kommer også forbi Houses of Parliament med Big Ben og Westminster Abbey, ligesom vi skal ud at strække benene med en gåtur gennem den charmerende St. James's Park til Kong Charles' Buckingham Palace.

    Byrundturen er inkluderet men eksklusive entréer.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

  • Dag 3: Julestemning på det storslåede Blenheim Palace

    Dagen byder på en flot heldagsudflugt til det imponerende palæ, Blenheim Palace, som er Sir Winston Churchills fødehjem.

    Palæet er et af Englands fineste såkaldte ”stately homes” og er beboet af den 11. hertug og hertuginde af Marlborough. Og så er det desuden optaget på UNESCOs Verdensarvsliste. Her bliver der god tid til at gå på opdagelse i det smukt udsmykkede palads, der ligner noget fra et eventyr.

    Her i december er slottet og omgivelserne forvandlet til et stort mekka for juleelskere. Du finder alt fra smukke dekorationer til juleoplyste træer og søjler til et traditionelt julemarked på pladsen foran slottet med spændende boder fyldt med kunsthåndværk, lokale produkter og julemad- og godter.

    Efter en dag i julehyggens tegn vender vi tilbage til London, hvor resten af dagen er på egen hånd.

    Udflugt og entré er inkluderet i rejsens pris.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

  • Dag 4: London Eye, Covent Garden og aftentur til ABBAs musical Mamma Mia

    Sammen tager vi undergrundsbanen til Westminster og går over broen til London Eye, hvor der vil være mulighed for at komme op i hjulet for at nyde udsigten over hele London.

    Vi besøger også de små boder på South Bank, som frister med julepynt, kunsthåndværk og små delikatesser.

    Herfra fortsætter vi til Covent Garden og Leicester Square, hvor du får tid på egen hånd til shopping og til at udforske Covent Gardens mange specialbutikker og det overdækkede marked, som ligesom resten af byen er pyntet i stor julestil.

    Udflugten er inkluderet, dog ekskl. entréer.

    Om aftenen har du mulighed for at tage med rejselederen til musicalen Mamma Mia, som er en livlig og hjertevarm forestilling fyldt med ABBAs ikoniske sange, farverige kostumer og energisk dans.

    Prisen er kr. 450 per person, og oplevelsen skal bestilles med rejsen. Transport til teatret er for egen regning.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

  • Dag 5: Fly retur til Danmark

    Efter morgenmaden på hotellet kører vi til lufthavnen, hvorfra vi flyver hjem til Danmark.

    Måltider denne dag: Morgenmad.

Hotel

  • Dag 1-5

    Copthorne Tara Hotel

    Hotellet er udstyret med mindre men funktionelle værelser, der alle indeholder tv, bad og toilet, hårtørrer, værdiboks, gratis Wi-Fi samt kaffe/te-faciliteter.

    Hotellet er beliggende nær Hyde Park og Kensington Gardens. Nærmeste undergrundsstation er Highstreet Kensington, som ligger ca. 5 minutters gang fra hotellet.

    På Kensington Highstreet er der masser af butikker, restauranter og pubber.

    HårtørrerJa
    TVJa
    VærdiboksJa
    Wi-fiGratis
    AirconditionJa
    BarJa
    Døgnåben receptionJa
    ElevatorJa
    ElkedelJa
    FitnessrumJa
    Kaffe/te faciliteter på værelsetJa
    KøleskabJa
    LoungeJa
    Restaurant2 stk.

AfrejseAntal dageAfrejse fraLedige pladserPris
01-12-2025Se afrejsetider 5 dageFly fra Billund LufthavnMere end 47.399,-Bestil

Praktiske oplysninger

Nedenfor kan du se svar på de mest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde svar på dit spørgsmål, så er vi klar til at hjælpe på mail gislev@gislev-rejser.dk eller på telefon 62 29 12 10.

  • Bus på flyrejser

    På mange rejsemål med fly benytter vi lokale busfirmaer. Bussens indretning og standard kan variere og forekomme lavere end på øvrige rejsemål.

    Der kan ikke forventes toilet i busserne, men vi holder passende pauser undervejs.

    På nogle rejser kan du købe fast plads i bussen, spørg når du bestiller rejsen.

  • Drikkepenge i England

    Ingen påbud, men det er almindeligt at give drikkepenge til chauffører samt tjenere og personale på restauranter som en gestus for god service.

  • Elektricitet i England

    240 V - medbring adapter.

  • Find et fly

    Har du flyets nummer, kan din familie eller venner følge flyets vej her:
    www.flightradar24.com

  • Flybillet

    Det er meget vigtigt, at du allerede ved bestilling af rejsen oplyser navn, nøjagtigt som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.

    Rejser til Europa
    Ca. 8-10 dage før afrejsen fremsendes informationsbrev. Der sendes ingen flybillet da check-in på de fleste europæiske destinationer foregår med pas. I enkelte tilfælde udleveres flybillet af rejselederen i lufthavnen.

    Rejser til oversøiske rejsemål
    Ca. 8-10 dage før afrejsen fremsendes informationsbrev og e-ticket. I enkelte tilfælde udleveres flybillet af rejselederen i lufthavnen. Det er meget vigtigt, at du allerede ved bestilling af rejsen oplyser navn, nøjagtigt som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.
    Vær opmærksom på at der kræves kopi af dit pas til Gislev Rejser ved bestilling af rejsen. 

  • Forsinkelse

    Krav om erstatning i henhold til EU Forordning 261/2004 skal rettes til luftfartsselskabet. Vi henviser til luftfartsselskabets hjemmeside for kontaktoplysninger.

    Bemærk: Gælder ikke på flyrejser, der ikke er til/fra EU-lande.

  • Information om Billund Lufthavn

    Adresse
    Passagerterminalen 10
    7190 Billund

    Læs mere her: www.bll.dk

    Mødested er ved selv check-in skrankerne A-B (se kort). Her venter rejselederen på dig/jer.


  • Medicin på flyrejser

    Pak medicin i håndbagagen. Medicin skal være i original emballage. Hvis du lider af en sygdom, der kan give problemer undervejs, bedes du venligst diskret gøre rejselederen opmærksom herpå. Det er din sikkerhed for, at rejselederen agerer korrekt, hvis du skulle blive utilpas på turen.

    Mange lande kræver dokumentation for, at evt. medbragt receptpligtig medicin er til en selv, og det er derfor vigtigt at sørge for at evt. dokumentation for dette er i orden.

    Tjek evt. https://www.apoteket.dk/sundhed/rejse/hvad-er-et-pillepas og se om din rejse kræver 'pillepas' og hvordan du bestiller det.

    Rejsende kan også altid kontakte ambassaden, hvis man har brug for at medbringe receptpligtig medicin til rejsen, og er i tvivl om der gælder særlige regler.

    Læs mere på dette link: http://um.dk/da/rejse-og-ophold/rejse-til-udlandet/medicin-paa-rejsen/  eller kontakt egen læge, apotek eller sygehus for yderligere vejledning og hjælp til evt. medicinattest.

  • Mulighed for ABBA’s musical Mamma Mia

    Pris pr. person kr. 450. Bestilles med rejsen.
    Vi har pladser på balkonen.

    Transporten til musicalen er for egen regning og foregår med Londons Undergrundsbane. Rejselederen er med hele vejen til og fra musicalen.

  • Mødetid på flyrejser

    Mødetiden på afrejsedagen afhænger af, hvilken lufthavn, du rejser fra:

    København Lufthavn: 2 timer før afrejse. 
    Billund Lufthavn: 2 timer før afrejse.
    Odense Lufthavn – H.C. Andersens Airport: 1,5 timer før afrejse.
    Sønderborg Lufthavn: 1 time før afrejse.
    Esbjerg Lufthavn: 1,5 time før afrejse.
    Aalborg  Lufthavn: 2 timer før afrejse.
    Aarhus  Lufthavn: 2 timer før afrejse.

  • Pas - på flyrejser

    Husk at medbringe gyldigt pas. Bliver dit pas beskadiget eller slidt så meget, at stempler, fotografi eller tekst ikke kan læses, skal du ikke rejse med passet. Har du brug for at rejse, skal du søge nyt pas, inden du rejser. Passet må heller ikke mangle sider eller have sider med skader. 

    Ved bestilling af rejsen bedes du oplyse dit navn som det står anført i dit pas, så det registreres korrekt på flybilletten.

  • Pas og visum til Storbritannien

    Du skal medbringe gyldigt pas, når du rejser til Storbritannien (England, Wales, Skotland og Nordirland)

    Fra og med 2. april 2025 bliver det et krav for alle rejsende at udfylde en ETA (Electronic Travel Autorisation) forud for indrejse til Storbritannien - samme system som vi kender fra den amerikanske ESTA, der også skal søges om inden afrejse.

    ETA’en koster £16 person (ca kr. 140) / € 13,00 (ca. kr. 100) og skal søges online. Prisen er vejledende.

    Tilladelsen gælder for 2 år - dog højst til dit pas udløber.

    Passet skal være gyldigt i 6 måneder efter afrejse fra Storbritannien.

    Gislev Rejser har ikke mulighed for at udfylde ETA på vores gæsters vegne, da godkendelsen er personlig, men vi udsender vejledning til, hvordan du skal søge ETA ca. 2 uger før afrejse.

    Dette kan gøres via en computer eller ved at downloade en app til din telefon senest 3 dage før afrejse.

  • Plads i flyet

    Gislev kan ikke garantere nogen ønsket placering i flyet.

  • Tidsforskel i England

    England er en time bag efter Danmark - dvs. når klokken er 13 i Danmark er den 12 i England.

  • Tillæg

    Enkeltværelse kr. 2.100.

    Afbestillingsforsikring 7% af rejsens pris.

    ABBA’s musical Mamma Mia kr. 450.

  • Tilskud på busrejser fra Sjælland

    Kør gratis over Storebælt
    Skal du med på en busafrejse, der KUN kører fra Sjælland, så refunderer Gislev din broafgift, når du kører i egen bil. Bemærk: Refundering af broafgift er dog kun gældende, såfremt der ikke er busafrejse fra den pågældende landsdel.

    Du skal selv sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer.

    Transport til nærmeste påstigningssted
    Benytter du offentlig transport i Danmark - tog, bus eller færge til nærmeste afrejsested - så refunderer Gislev 50 % af udgiften til tur/retur billetten på 2. klasse (dog højst kr. 400 per person. Udgiften skal overstige kr. 100 per person). 

    Du skal selv sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer.

  • Tilskud på flyrejser

    Kør gratis over Storebælt
    Skal du fra Jylland og Fyn til Københavns Lufthavn eller fra Sjælland og videre med fly fra Odense, Billund, Sønderborg, Aarhus og Aalborg, eller med på en busafrejse, der KUN kører fra Fyn og Jylland, så refunderer Gislev din broafgift, når du kører i egen bil. Bemærk: Refundering af broafgift er dog kun gældende, såfremt der ikke er busafrejse fra den pågældende landsdel.

    Transport til nærmeste påstigningssted
    Benytter du offentlig transport i Danmark - tog, bus, færge eller indenrigsfly til nærmeste afrejsested - så refunderer Gislev 50 % af udgiften til tur/retur billetten på 2. klasse (dog højst kr. 400 per person. Udgiften skal overstige kr. 100 per person). Har du købt fly fra Aalborg til København tur/retur til Gislevs specialpris, så ydes ikke anden refusion.

    Efter hjemkomst skal du selv sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. eller pr mail til refusion@gislev-rejser.dk. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer.

    Nat med Rabat
    Nogle flyrejser har meget tidlig mødetid. Gislev har forståelse for dette og tilbyder vores gæster følgende mulighed: Ved planlagt mødetid før kl. 07.00 giver vi kr. 350 per hotelværelse til én overnatning. Gæsterne skal selv bestille hotelværelset og efterfølgende sende kvittering med påført rejsemål og billetnummer til Gislev Rejser, Hvidkærvej 29, 5250 Odense SV. Refundering sker via bankoverførsel. Husk at oplyse reg. nr. og kontonummer. 

  • Ud- og hjemrejse

    Københavns Lufthavn
    Mødetid: Kl. 07.30.
    Afrejse kl. 09.40 med Norwegian. Ankomst i London kl. 10.35 lokal tid.
    Hjemrejse fra London kl. 14.05 med ankomst til København kl. 16.55.

    Hvis du har købt tilslutning fra Aalborg:
    Du skal møde i lufthavnen kl. 04.45.
    Afrejse med Norwegian kl. 06.20. Ankomst til København kl. 07.05.
    Hjemrejse fra København kl. 18.55 med ankomst til Aalborg kl. 19.40.

    Ved afrejse fra Aalborg møder du Gislevs rejseleder og resten af gruppen ved gaten i Københavns Lufthavn.

  • Valuta og kreditkort i England

    Kontanter accepteres kun få steder.
    Medbring derfor kreditkort - Visakort, Mastercard eller Eurocard.

  • Vegetar/diabetiker - på rejser med fly

    Det er vigtigt, at du informerer Gislev inden afrejse, såfremt du har et specielt behov angående kosten. På denne måde kan vi forberede flyselskab og hoteller i god tid, således at du ikke skal tænke på netop dette under hele rejsen. Det er dog vigtigt at nævne, at vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme dine behov, men at vi ikke kan garantere dette.

  • Vigtigt hvis du rejser med børn under 18 år - flyrejser

    Børn og unge under 18 år, der rejser uden respektive forældre, eksempelvis med bedsteforældre, skal medbringe dokumentation fra barnets forældre. Hent mere information om børn og unge på rejse hos Udenrigsministeriet

  • Vil du vide mere om din flyrejse?

    Få flere praktiske info om rejsen på: www.gislev-rejser.dk/vaerd-at-vide

  • Ønsker til indkvartering på flyrejser

    Har du specifikke ønsker til dit værelse, eksempelvis etage, separate senge, bo nær medrejsende, skal du oplyse dette ved bestillingen. Vi skal gøre opmærksom på, at vi ikke kan garantere alle ønsker, men vi vil forespørge og gøre vores bedste for at imødekomme ønsker.