Tilbage til startsiden
   Forside  |  Om Gislev Rejser  |  Bestemmelser  |  Kontakt os  |  Bestil katalog  |  Bestil rejse  |  Betaling  | 
Søg...
SE ON-LINE PROGRAM
REJSER 2011
SÆR-TILBUD
RESTPLADSER
NYHEDER
OVERSØISK
FLYREJSER
BUSREJSER
KRYDSTOGTER
RUNDREJSER
KLASSIKERE
STORBYFERIE
OPERA & MUSIK
AKTIV FERIE
JUL & NYTÅR
FORSIKRING
REJSEKALENDER
LÆSERREJSER
DAGTURE
GRUPPEREJSER
TURISTKØRSEL
VÆRD AT VIDE
JOB
LINKS
 
 

Toscana – Rom

& Sorrentohalvøen

  • 2 nætter i Toscana, 3 nætter i Rom & 3 nætter på Sorrento halvøen!
  • De ser bl.a. Det ”skæve” Tårn, Santa Croce Kirken, Ponte Vecchio, Peterskirken, Colosseum, den Spanske Trappe, Piazza Navone, Fontæne Trevi , Pantheon m.m.!
  • Bådtur langs den maleriske Amalfikyst er inkluderet!
  • Udflugt til Capri med dansktalende lokalguide!
Toscana er et af Italiens mest eftertragtede rejsemål. Her finder De kulturperlerne Pisa og Firenze. I Rom føles historien tæt på, når man bevæger sig rundt iblandt de mange ruiner. På Sorrento halvøen besøges Pompei – byen der blev begravet i aske efter udbrud fra Vesuv, og der er udflugt til kendte Capri. Italien er også kendt for mad og vin! Kulinariske oplevelser fra valgfrie menuer til besøg på italiensk vingård. I Firenze, Rom, Pompei og på Capri ledsages De af dansktalende lokalguide! L’Italia é bellissima – Med Gislev vil De opleve - at det er sandt!  
  
Det skal De opleve:
1. dag. Transavia fra København til Pisa. Til Montecatini for 2 overnatninger.
 
2. dag. Kulturens vugge Firenze med dansktalende lokalguide. Udflugt til Firenzes mange kulturskatte som domkirken Santa Maria del Fiore,Ponte Vecchio - Guldsmedenes Bro, Santa Groce Kirken m.m.
 
3. – 5. dag. Det Toscanske landskab – Skæve tårn i Pisa – Den evige stad Rom.
Besøg i Pisa med det ”Skæve Tårn”, Domkirken og Dåbskapellet. Igennem Toscana og Italiens hovedvej nr. 1 Via Aurelia til Rom. 3 overnatninger. Med assistance fra dansktalende lokalguide ser De bl.a. Peterskirken, Den Spanske Trappe, Fontæne Trevi, Pantheon og Piazza Navone. Første aften på en typisk romerrestaurant. Anden aften tilbydes lystur i Rom med middag for kun kr. 225 (€30,50). Sidste aften på egen hand!
 
6. dag. Afrejse mod Syditalien –Napoli - Pompei med lokalguide. Besøg i Napoli og Pompei – de enestående udgravninger efter Vesuvs udbrud i år 79. Mod halvøen Sorrento, hvor De har 3 overnatninger!
 
7. dag. Bådtur langs Amalfikysten. Med bus til Amalfi by. Byruntur inden udflugten fortsætter med båd langs en af Europas smukkeste kyststrækninger. De små byer med de kalkede pastelfarvede huse og de mange blomster er ”klistret” op af den stejle klippevæg. Bådturen er inkluderet! Rejselederen tilbyder aftenudflugt til Tarantella show med dans og sang. En festlig aften med underholdning på italiensk manér med o solo mio og m.m. Pris kr. 200 (€27,50)
 
8. dag Capri med dansk lokalguide. Fra Sorrento til Marina Grande på Capri med Hydrofoil båd. Derfra køres rundt på øen i minibusser. Pris for heldagsturen kr. 450 (€62) Udflugten bestilles samtidig med rejsen. Festaften med stor middag på hotellet.
 
9. dag. Shopping – hjemrejse fra Napoli.
 
Prisen inkluderer:
Ophold i dobbeltværelse med bad/toilet, halvpension fra morgenmad anden dag til morgenmad sidste dag (2 aftener i Rom er aftensmaden for egen regning), rejselederassistance, vejskat, gebyrer. Flybillet med Cimber Sterling t/r, lufthavnsafgifter, bus under hele opholdet i Italien. Guidet byrundtur i Firenze, Rom og Capri med lokalguide. Entré og lokalguide i Pompei. Audioguides på alle udflugter med lokalguide. Heldagsudflugt med båd langs Amalfikysten. Festaften med musik og dans på Hotel Alimuri. Diverse entréer bortset fra Pompei er eksklusiv.

 

Ponte Vecchio i Firenze!             

 

Trevi Fontænen i Rom!              

 

 Sorrento - Marina Grande!         

Læs alt om rejsen her   

• Flere billeder
• Priser og rabatmuligheder!
• Se og print hele siden fra programmet!
• Bestil nu!