Tilbage til startsiden
   Forside  |  Om Gislev Rejser  |  Bestemmelser  |  Kontakt os  |  Bestil katalog  |  Bestil rejse  |  Betaling  | 
Søg...
SE ON-LINE PROGRAM
REJSER 2011
SÆR-TILBUD
RESTPLADSER
NYHEDER
OVERSØISK
FLYREJSER
BUSREJSER
KRYDSTOGTER
RUNDREJSER
KLASSIKERE
STORBYFERIE
OPERA & MUSIK
AKTIV FERIE
JUL & NYTÅR
FORSIKRING
REJSEKALENDER
LÆSERREJSER
DAGTURE
GRUPPEREJSER
TURISTKØRSEL
VÆRD AT VIDE
JOB
LINKS
 
 

Passionsspillene

i Oberammergau

- 5 dage -

 Ektraafgang 30.07.

  • Jesu lidelseshistorie er levendegjort i de verdensberømte spil!
  • Godt og komfortabelt hotel i gedigen tysk kvalitet!
  • Siddepladser i passionsteatrets bedste kategorier!
  • Oplev ”romantische Strasse” med idyllisk bindingsværk! 
  • Ludvig II’s eventyrlige slotte Linderhof og Neuschwanstein!     
Oberammergau
Hvert 10. år opføres de verdensberømte Passionsspil i den lille sydtyske by Oberammergau. Under 30-års krigen – efter måneders lidelser med ”den sorte død” -  lovede indbyggerne i Oberammergau at opføre ”Tragedien om Jesu lidelser, død og opstandelse” hvert 10. år. Således startede spillene i 1634 – og opføres igen i 2010 for 41. gang. Dette unikke skuespil og hele scenariet omkring Oberammergau er en enestående oplevelse, som De hermed kan sikre Dem plads til!
 
Deres rejse – dag for dag
 
1. dag. Udrejse. Afrejse fra Danmark i behageligt tempo ned gennem Nordtyskland. Indkvartering, aftensmad  og overnating  på godt hotel midt i Tyskland.
 
2. dag. Romantische Strasse. Nu går turen ind i Bayern, Tysklands største delstat, og vi nærmer os det naturskønne område langs Romantische Strasse med middelalderbyer og idylliske bindingsværkshuse. Pause i ”julebyen” Rothenburg o.d. Tauber inden vi fortsætter forbi Dinkelsbühl og Donauwörth til ankomst sidst på eftermiddagen i Oberammergau.
Vi befinder os i et af Tysklands smukkeste naturområder med idylliske søer og grønne marker med udsigt til landets højeste bjerge, bl.a. Zugspitze. De vil nyde at bo i disse herlige omgivelser. 
 
3. dag. Opførelse af Passionsspillet. Hele denne dag har De ophold i Oberammergau, hvor De om formiddagen har mulighed for at se nærmere på den hyggelige sydtyske landsby med de smukke huse, dekoreret med facademalerier. Oberammergau er berømt for træskæreri, som har udviklet sig til kunsthåndværk. Billedskærerarbejder fra Oberammergau er berømt over hele verden. De kan anvende formiddagen til at besøge bymuseet, Pilatushuset eller den katolske kirke St. Peter og Paul. Frokosten denne dag er inkluderet i Oberammergau. Rejsens absolutte højdepunkt er opførelsen af passionsspillet, der dækker tiden fra Jesu indtog i Jerusalem til døden på korset og genopstandelsen. Over 2000 lokale indbyggere deltager i opførelsen af dette spil. Det er i 2010 41.gang, at landsbyen Oberammergau med stor indlevelse opfører den 5 timer lange forestilling, som er en oplevelse i verdensklasse. Spillene opføres på Passions-teatrets imponerende friluftsscene over 2 akter: 1. akt spilles om eftermiddagen kl. 14:30-17:00 og 2. akt spilles om aftenen kl. 20:00-22:30 efter at De har haft en god aftensmad-pause. Under forestillingen har De siddeplads i bedste kategori, henholdsvis 1 og 1A! Vi følger historien om Jesus af Nazareth, hvis budskab i over 2000 år har givet utrolig mange mennesker livskraft og håb. Overnatning på vores gode hotel i Oberammergau / Ettal efter en dag fyldt med store indtryk.
 
4. dag. Slottene Linderhof og Neuschwanstein. Efter morgenmad forlader vi Oberammergau og kører til det nærliggende Slot Linderhof, Ludvig II’s kongelige villa eller jagtslot, smukt beliggende i en park med fontæner. Rokoko-slottet var Ludvig II’s yndlingsslot og vi har et kort ophold ved slottet og parken.
Fra Linderhof gør vi en afstikker gennem Østrig udenom Ammer-bjergene mod Füssen i Allgäu. Besøg ved eventyrslottet Neuschwanstein – nok det mest berømte af Ludvig II’s slotte – en ægte ridderborg og en af Tysklands største turistattraktioner. Rundvisning på slottet Neuschwanstein er også inkluderet i rejsen. Om eftermiddagen går turen op gennem Tyskland til overnatning på godt hotel i Fulda.
 
5. dag. Hjemrejse. Hjemrejse gennem Tyskland til ankomst ved den danske grænse midt på eftermiddagen.
 
Hotel:
30.07.: Landhotel & Restaurant BÖLD, König-Ludwig-Strasse 10, D-82487 Oberammergau. Tlf: 0049-8822-9120. Godt og hyggeligt, familiedrevet hotel beliggende i centrum af selve Oberammergau – kort afstand fra Passionsspil-teatret. Alle værelser med dusche/toilet, telefon, SAT-TV og radio. Værelserne er nydeligt og lyst indrettede. Hotellet har restaurant og bar samt wellness-område.
 
Prisen inkluderer: 
Ophold i dobbeltværelse med bad/toilet, halvpension fra aftensmad 1. dag til morgenmad sidste dag, frokost 3. dag, rejselederassistance, entré til Passionsspillene, bustransport, moms og gebyr til Rejsegarantifonden. Tillæg: Enkeltværelse kr. 1.150,-. Afbestillingsforsikring kr. 345,-.
Rejsebussens kvalitet:
4-stjernet moderne luftaffjerdret bus med ekstra god benplads (jvf. internationalt gældende regler), toilet, håndvask, køleskab, kaffemaskine, komfortable vippesæder, fodstøtter, serveringsbord, læselys, aircondition og termoruder. Der kan købes kaffe og læskedrikke i bussen.

 

 

Læs alt om rejsen her

• Priser og rabatmuligheder!
• Se og print hele siden fra programmet!
• Bestil nu!