NYHED   

  • Alle udflugter og byrundture er inkluderet i rejsen - et rigtig godt tilbud!
  • Tysklands populære hovedstad Berlin med aktivitet døgnet rundt!
  • Den gyldne stad Prag med Karlsbroen, Borgen og Teynkirken!
  • Oplev den genopbyggede og fantastisk flotte Frauenkirche i Dresden!   


Prag, Dresden og Berlin.  
Prag har det gamle og uspolerede miljø - attraktivt for tusindvis af turister. Karlsbroen, Teynkirken, Det astronomiske Ur og Prag-Borgen – det hele ligger i ”gå-afstand” på blankslidte brosten! Billige indkøb og hyggelige omgivelser gør den til en af Europas mest besøgte byer! Dresden er blomstret op og genopstået i ny pragt efter 2. Verdenskrigs voldsomme ødelæggelser. Byen ved Elben er blevet flot og kan med rette kaldes "Tysklands Firenze"! Berlin er nu en hovedstad af format. Renoveringer og nybyggeri har præget byen efter murens fald. Potsdamer Platz - en gang Europas største byggeplads - nu et fashionabelt kvarter. Rigsdagsbygningen nær Brandenburger Tor med sin unikke glaskuppel - eller en tur op i TV-tårnet på Alexanderplatz!            

 

Det skal du opleve:

1. dag. Gennem Tyskland til indkvartering i den tjekkiske hovedstad Prag.

2. dag. Byrundtur i Prag med sporvogn og til fods. Det gamle centrum med Wenzelspladsen, Markedspladsen med Rådhuset og det berømte Astronomiske  Ur. Flotte historiske bygninger, Teynkirken og den jødiske bydel. Du får naturligvis også lejlighed til en spadseretur over den berømte Karlsbro og tid på egen hånd.

3. dag. Rundtur i borgområdet med den imponerende Prag-borg Hradcany og Sct. Veits katedralen. Også shoppingtur til det populære "gule marked".    

4. dag. Prag på egen hånd. Om aftenen populær sejltur på Moldau. Stor middagsbuffet om bord samt levende musik, mens vi kigger på den oplyste by.    

5. dag. Fra Prag via Dresden til Berlin. Mindre byrundtur i Dresden, bl.a. til den genopbyggede flotte Frauenkirche. Ankomst til Berlin og middag på hotellet.  

6. dag. Den store byrundtur i Berlin ad Kurfürstendamm til Gedächtniskirche, gennem Tiergarten, forbi Sejrssøjlen hen mod Brandenburger Tor og Rigsdagsbygningen. Ad Unter den Linden til Alexanderplatz med TV-tårnet.Check Point Charlie og Potsdamer Platz hører også med til Berlins spændende historie. Aften på egen hånd i Berlin.

7. dag. Hjemrejse fra Berlin til Danmark.

 

Prisen inkluderer: 7 dages busrejse, ophold i dobbeltværelse med dusche/toilet, 6 x Morgenmad, 1 x aftensmad i Prag (dag 2), aftensejltur på Moldau med mad og musik (dag 4), 1 x aftensmad i Berlin (dag 5), alle udflugter jvf. program ekskl entréer, hvor andet ikke er nævnt, rejseleder, moms, gebyr til Rejsegarantifonden.