• NYT i år: Ophold i den romantiske by Cochem!
  • Idylliske omgivelser med vinbjerge, borge og smukke bindingsværkshuse!
  • Cochem har hyggeligt miljø med brolagte gader, vinstuer og caféer! 
  • Rigtig godt udflugtsprogram bl.a. til Trier, Tysklands ældste by med ruiner fra romertiden – Porta Nigra og Kaiserthermen!
  • Dejlig sejltur på den kønne, snoede Mosel langs vinbjerge og små hyggelige byer. Besøg i romantiske Bernkastel-Kues!
  • Spændende rundvisning på borgen Reichsburg!
  • Besøg hos lokal vinbonde med vinsmagning!

Mosel udspringer i Frankrig og løber langs Luxembourg ind i Tyskland, hvor den efter 545 km mødes med floden Rhinen ved Deutsches Eck. Mosel snor sig gennem et utrolig flot landskab med vinbjerge, små idylliske byer og gamle borge. Floden har altid været områdets økonomiske livsnerve – her fremstilles den liflige og kendte rieslingvin, som dyrkes på de stejle skråninger. Cochem er indbegrebet af Mosel-idyl med smukke bindingsværkshuse og hyggelige gader - men samtidig en by, hvor der sker noget! Her er vinstuer og caféer og noget at se på! Velkommen til dejlig ferie ved Mosel!
 
Det skal du opleve:
 
Cochem og tur langs Mosel til Koblenz med "Deutsches Eck". 
Byrundtur med rejselederen rundt i Cochem med de smukke bindingsværkshuse og hyggeligt miljø. Flot tur langs Mosel til Koblenz med lille byrundtur og ophold ved Deutsches Eck.
 
Sejltur på Mosel.
Sejltur på den kønne, snoede Mosel gennem et flot landskab med vinbjerge og små hyggelige vinbyer. Ophold i Bernkastel-Kues med romantisk "eventyr-miljø"!
 
Borgen Reichsburg.
Udflugt til den typiske middelalderborg Reichsburg, som ligger højt hævet over Cochem. Borgen er flot indrettet med møbler, malerier, kakkelovne og jagttrofæer. 
 
Trier.
Trier er en af Tysklands ældste byer og var i sin tid residens for romerske kejsere og dermed den by i Tyskland, som har flest bevaringsværdige minder om Romertiden. På byrundturen ses blandt andet Porta Nigra, Domkirken, Hauptmarkt og Kaiserthermen. Hyggeligt centrum med gågadezone og attraktivt miljø. Gode shopping-muligheder.
 
Prisen inkluderer: 6 dages busrejse, indkvartering i dobbeltværelse, 5 x aftensmad, 5 x morgenmad, start 1. dag aften, slut sidste dag morgen, rejseleder, byrundtur Cochem og tur til Koblenz ekskl. entréer, moms, gebyr til Rejsegarantifonden.